Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bir tarih daha sulara gömülüyor

  Hürriyet Haber
  28 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mart 1998 - 00:01

  Gaziantep'in Nizip ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki Fırat Nehri kenarında bulunan Belkıs köyündeki Zeugma antik kenti kalıntıları, önümüzdeki yıl sonundan itibaren Fırat'ın suları altında kalacak.

  Akropolden Fırat Nehri'ne doğru inen yamaçlarda yer alan Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntıların bulunduğu Zeugma kenti, MÖ 1'inci yüzyılda, bölgede egemen olan Kommagene Krallığı'nın 4 büyük kentinden birisi olarak tarih boyunca dikkatleri çekti.

  Gaziantep Müzesi Müdürü Dr. Rıfat Ergeç başkanlığında yürütülen kazılarda, Romalı bir zengine ait villa ortaya çıkarılmış ve bu villanın konuk odasının tabanında, Dionysos'un düğün sahnesi işlenmiş sanat değeri yüksek mozaikler bulunmuştu.

  Kazılar sırasında elde edilen heykel ve kabartmalar, Gaziantep Müzesi'nin Belkıs (Zeugma) salonunda sergileniyor. Tamamı mezarlardan çıkarılan bu eserler, oda mezarlarında gömülü kişileri simgeliyor.

  Zeugma'nın, yapımı devam eden Birecik Barajı'nın suları altında kalacak kısımlarında, Gaziantep Müzesi'nce yapılan kurtarma kazısı ve araştırmaları devam ediyor.

  ZAMAN KALMADI

  Çalışmalar çoğaltılıp hızlandırılmadığı takdirde Birecik Barajı, Fırat'a gem vurmakla kalmayacak, Zeugma'yı da sulara gömecek.

  Zeugma antik kentinde 1999 yılı eylül ayından itibaren ‘‘istenilse de’’ kurtarma kazısı yapılamayacak. Birinci derecede arkeolojik SİT alanı ve döneminin Fırat boyunda en önemli 4 lejyon kentinden biri olan Zeugma'da, 1992 yılından itibaren kurtarma kazıları hızla yürütülüyor. Birecik Barajı'nda su tutulmaya başlanmasıyla birlikte, 1999 eylül ayından itibaren Zeugma sular altında kalacak. Zeugma'nın çok önemli kültürel zenginlik olduğunu belirten Gaziantep Valisi Muammer Güler, kurtarma kazısına hız verilmesi için çağrıda bulundu.

  Güler, kurtarma kazısı için devletin biraz daha fazla ödenek vermesi, üniversitelerin programlarına Zeugma'yı mümkün olduğunca alması gerektiğini belirterek ‘‘Yabancı kazı heyetlerinin Zeugma'da yapacakları programların artırılması da sağlanmalı. Tarih, bilinmeyen tarihe terk edilmemeli’’ dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı