Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bir taciz iddiası da Şanlıurfa’dan

  Bülent OKUTAN-Mehmet HARBURCU/ŞANLIURFA (DHA)
  31.10.2005 - 11:23 | Son Güncelleme: 31.10.2005 - 11:23

  Malatya'daki skandalın yankıları sürerken, Şanlıurfa’daki Sabancı Kız Yurdu’nda kalan 13-18 yaş grubu kız öğrencileri de, ‘şiddet ve taciz’ iddialarında bulundu.

  Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Malatya'daki 0-6 yaş grubu Çocuk Yuvası'ndaki ‘şiddet’ olayları ile ilgili adli ve idari soruşturma sürerken, Şanlıurfa'daki Sabancı Kız Yurdu'nda kalan 13-18 yaş grubu kız öğrencileri de, ‘şiddet ve taciz’ iddialarında bulundu.

  Yurtta kalan kız çocukları, Malatya'daki olaylı yurtta da bir dönem görev yapan ve hakkında açılan soruşturma sonucu ‘Görev yapamaz, yetersiz’ raporu ile Şanlıurfa'ya atanan ve son bir yıldır yurt müdürlüğü görevini yapan Aytekin Erdoğan tarafından geceleri denetim bahanesiyle yatak odalarına gelip taciz edilip zaman zaman da dövüldüklerini öne sürdüler. Kız öğrenciler bir ay önce de yurdu ziyaret eden Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun da her hangi bir sorunları olduğunda haberdar etmeleri için verdiği kartvizitindeki telefon numaralarından kendisine bir türlü ulaşamadıklarını ve yazdıkları şikayet mektubuna da cevap alamadıklarını bildirdiler.

  Şanlıurfa'da yerel yayın yapan Şanlıurfa TV'de bu akşam saat 20.00'de Sabancı Kız Yurdu ile ilgili yayınlanan programda yurtta kalan öğrenciler, yurt müdürü Aytekin Erdoğan hakkında ‘taciz ve şiddet’ suçlamalarında bulundu. 13-18 yaş grubundaki 40 kız çocuğunun kaldığı yurdun salonunda yöneticilerinin bulunmadığı bir ortamda gerçekleştirilen çekimlerde, kız çocukları yaşadıkları sıkıntıları açık bir dille ifade etti. Soruları yanıtlayan kızlardan G.E., C.A. ve F.B., yurt müdürü Aytekin Erdoğan'ın yanısıra zaman zaman yurda gelen eşi Songül Erdoğan'ın da kendilerine hakaret ettiğini öne sürerek şok suçlamalarda bulundular.

  GECE YARISI YATAK ODALARINDA DENETİM

  Yurtta kalan kızların iddiaları arasında öncelikli olarak müdürün küfürlü konuşması ve gecenin ilerleyen saatlerinde kontrol bahanesiyle yatak odalarına gelerek kendilerini taciz iddiası yer aldı. G.E., C.A. ve F.B., iddialarını şöyle sürdürdü:

  “En ufak bir olayda müdür bize ‘şirretler, şerefsizler, sürtükler’ kelimesini kullanıyor. Zaman zaman daha da ileri gidip tekme tokat giriştiği arkadaşlarımız var. Gecenin ilerleyen bir saatinde aniden uygunsuz durumda olmamıza rağmen yatak odalarımızın kapısını açıp sözde denetim yapıyor.

  Bunu neden yaptığını sorduğumuzda ise ‘Ben sizin babanız sayılırım’ yanıtını veriyor. Bir arkadaşımız intihara teşebbüs etmişti. Ona herkesin içinde ‘Bir daha dene ama bu sefer olsun ki, senden kurtulayım’ diyecek kadar bize acımasız biri. Aylardır çarşı iznimiz kısıtlandı. Bir alış verişe bile toplu halde gitmemize izin veriliyor. Ama denetim için bir müfettiş gelecek olsa tavrı değişiyor. O iyi tavır ise ancak bir hafta sürüyor. Sonra yine aynı.”

  BAKAN BİZİ KANDIRDI

  Yurt yönetimi ile ilgili şok iddialarda bulunan kız öğrenciler, 28 Eylül'de yurdu ziyaret eden Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun da kendilerine karşı ilgisiz olduğunu iddia ettiler. Bakan Çubukçu'nun kendilerini kandırdığını öne süren kız çocukları, “Bakan bizi ziyaret ettiğinde ne sorunumuz olursa olsun kendisini arayabileceğimizi belirterek bize üzerinde cep telefonu da olan bir kartvizit verdi.

  Ama o günden bu yana sıkıntılarımızı iletmek için kendisini arıyoruz. Aradığımız numaralara cevap bile verilmiyor. Bir ay önce mektup yazdık onada cevap gelmedi. Bakan bizi kandırdı” dediler.

  ‘YETERSİZ‘ RAPORU İLE MALATYA'DAN ATANMIŞ

  Yurttaki kız çocuklarının hakkında suçlamalarda bulunduğu Yurt Müdürü Aytekin Erdoğan'ın ir dönem şu an kamuoyuna şiddet görüntüleri ile yansayan görevleri hakkında adli ve idari soruşturmanın açıldığı Malatya Çocuk Çuvası'nda da müdür olarak görev yaptığı anlaşıldı.

  Aytekin Erdoğan'ın 2000 yılında Malatya Sosyal Hizmetler İl Müdürü tarafından tutulan ‘Görev yapamaz, yetersiz’ raporu verilerek, buradan Şanlıurfa’ya eğitici olarak atandığı ortaya çıktı. Şanlıurfa sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nde görev yapan Erdoğan, bir yıl önce Sabancı Kız Yurdu müdürlüğüne ve 7 ay önce de Sosyal Hizmetler İl Müdür vekilliğine atandığı belirlendi.

  ÇOCUKLARA ŞEFKATLE YAKLAŞTIM

  Suçlamaların hedefindeki kişi olan Yurt Müdürü Aytekin Erdoğan, kendisine konmplo kurulduğunu söyledi. Konunun ilgili makamlara intikal ettirildiğini belirten Erdoğan, “Hakkımda soruşturma açılacağını öğrendim. Ama ben suçsuzum, iddialar asılsız. Ben 7 aydır aynı zamanda sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne de vekalet ediyorum. Bu nedenle yurda doğru dürüst gidip gelemiyorum bile. 30 Yıldır bu işin içindeyim. Hep çocuklara şefkatle yaklaştım. Birileri bana komplo kurmak istiyor. Gerçek, soruşturmanın sonucunda ortaya çıkacak. Daha fazla konuşmak istemiyorum” dedi.

  MALATYA'DA GÖREV YAPTIM

  Aytekin Erdoğan Malatya'dan ‘Görev yapamaz, yetersiz’ raporu ile Malatya'dan Şanlıurfa'ya tayini konusunda ise “Evet doğru. Orada görev yaptım. Ve bana komplo kurdular buraya tayin ettiler” yanıtını verdi.

  6 AYDA 7 KIZ KAYIPLARA KARIŞTI

  Bu arada huzursuzluğun yaşandığı Sabancı Kız Yurdu'nda Aytekin Erdoğan'ın görev yaptığı süre içersinde 2 kızın intihara teşebbüs ettiği ve son 6 ay içinde ise 7 kızın kaçtığı ifade edildi. Yurttan kaçan bu kızlardan bir haber alınamadığı iddia edildi.

  VALİ UZUN; DURUMU SAYIN BAKANA BİLDİRDİM

  Şanlıurfa Valisi Şemsettin Uzun, DHA'ya yaptığı açıklamada iddiaların ortaya atılması üzerine durumu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya bildirdiğini söyledi. Uzun, “İddiaların asılsız olduğunu düşünüyorum. Durumu Sayın Bakana bildirdim. Mutat bir denetim için Şanlıurfa’da bulunan Bakanlık Müfettişleri olaya el koyarak soruşturma ve inceleme başlattılar” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı