Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bir sonraki milyoner neden siz olmayasınız?

İnternet girişimcisi bir arkadaşımla birkaç ay önce bir kafede otururken masamıza şans oyunu (Hiç oynamadığım için oyunun adını bile bilmiyorum) satan bir seyyar satıcı yaklaştı.

İstemediğimizi söyledik ve şansını bir sonraki masada denemek üzere devam etti. Arkadaşıma, “Herhangi bir internet girişimcisinin milyoner olma ihtimali, şu masada şans oyunu oynayanlardan kat kat daha yüksek” dedim ve o da bu görüşüme katıldı. Gerçekten, o milyoner neden siz olmayasınız ki?
Şirket satın almalar medya için hep güzel malzeme vermiştir. Bol sıfırlı meblağları bulan bu satışlarda bazen konu rakamın dışına çıkıp kişiler üzerinde yoğunlaşır. Geçtiğimiz ay Yahoo’nun, mikro blog sitesi Tumblr’ı 1,1 milyar dolara satın alması en güzel örneklerden biri oldu. Yahoo’nun genç ve güzel CEO’su Marrissa Mayer’ın karşısında oturan kişi, Tumblr’ın 26 yaşındaki kurucusu David Karp’tı.

 

 

Bir sonraki milyoner neden siz olmayasınız


Geçtiğimiz yaz Yahoo'nun CEO’luğuna atanan Marrissa Mayer'ın altına imza attığı en büyük anlaşma bu oldu. Üstelik satın almalar hiç hız kesmeden devam edecek gibi görünüyor. Şimdi de, Yahoo’nun, Hulu’yu (sadece ABD’de yayın yapan bir video sitesi) 800 milyon dolara satın almak üzere teklif verdiği dedikoduları dolaşmaya başlamıştı.

 

/images/100/0x0/55ea75c0f018fbb8f8816360

Milyonların, hatta milyarların kolayca telaffuz edildiği internet sektöründe fırsatlar bitmek bilmiyor. Üstelik sadece Amerika’da veya Avrupa’da değil, ülkemizde de paraların havada uçuştuğu yatırım ve satın almalar oluyor. Sadece Mayıs 2013 içinde Türkiye’de benim duyduklarım bile eminim size ıslık çaldıracaktır:

 

 


• Ünlü tatil sitesi Tatilsepeti.com 30 milyon dolar yatırım aldı

.
• Henüz 5 ay önce kurulan e-ticaret platformu incir.com 1 milyon dolar yatırım aldı.


• Ev eşyası satan alışveriş sitesi Evidea.com 2 milyon dolar yatırım aldı.


• Kısa süreli kullanım için otomobil kiralayan Driveyoyo.com 5,5 milyon dolar yatırım aldı (Şirkete 22 milyon dolar değer biçildi).


• Konum bazlı mekân sitesi Mekanist.com 1,6 milyon avro yatırım aldı.


• Fiyat karşılaştırma sitesi akakce.com 20 milyon dolar yatırım aldı.


• Yerli hosting şirketlerinden SadeceHosting’in 70 milyon TL’ye satın alındığını da ekleyeyim.


• Ayrıca Ciceksepeti.com da Cicek.com'u 3,9 milyon TL'ye satın aldı.

 

 

Bir sonraki milyoner neden siz olmayasınız

 

 

Müthiş rakamlar değil mi? Üstelik bunlar sadece benim bildiklerim ve sadece Mayıs ayında olanlar! Belki gözümden kaçan başka yatırım ve satın almalar da olmuştur ülkemizde.


Şimdi, bu haberleri gördükçe sizin de aklınızda şimşekler çakmıyor mu? Milyonlarca dolar eden bir girişimin fikrinin şu anda beyin kıvrımlarınız arasında dolaşmadığını kim iddia edebilir? 2000’lerin başlarında patlayan “dot com balonu”ndan hem şirketler, hem yatırımcılar, hem de girişimciler önemli dersler çıkardı. Günümüzün “startup”ları daha temkinli ve iş fikirlerini uygulama konusunda daha ince hesaplar yapıyorlar.


Tabi fazla da uçmamakta fayda var. Bir başka arkadaşım, Starbucks’ta kahve içerken, yan masada hararetli biçimde proje konuşan birkaç gence kulak kabartırken “Google’ı batıracağız!” sözünü işittiğini ve o sırada ağzındaki kahveyi püskürttüğünü anlatmıştı.


Che Guevara’nın o meşhur sözündeki gibi; “Gerçekçi ol, imkânsızı iste.”

  

E-posta: ekaplanseren@hurriyet.com.tr
Twitter:
https://twitter.com/kaplanseren


Yazarın son yazıları


#19 Haziran 2013 Sosyal medya düzenlemesi ne anlama geliyor?
#12 Haziran 2013 iOS 7 ile Apple neleri değiştirdi?
#09 Haziran 2013 Bilgisayar üretimi çevreye zarar veriyor
#05 Haziran 2013 Gezi sebebiyle internette engelleme-yavaşlatma oldu mu?
#02 Haziran 2013 Sosyal medyanın zaferi!
#29 Mayıs 2013Dokunmatik ekranlar oyun deneyimini değiştiriyor
#26 Mayıs 2013İnternet bağlantısı lüks değil ihtiyaçYAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>


X