Gündem Haberleri

  Bir semt olsam Taksim olurdum

  Gülbahar KARAKUŞ
  22.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Berk Oktay, yeni bir diziyle seyirci karşısında. Temmuz ayında Star TV’de başlayacak “Benim Hâlâ Umudum Var”da Gizem Karaca’yla başrolü üstlenen oyuncuyla buluştuk, hem bu yeni projeyi hem de destek verdiği Gezi Parkı eylemini konuştuk.

  * “Benim Hâlâ Umudum Var” dizisinde Hakan rolünü üstlendiniz. Nasıl biri Hakan?
      
  - Çok işkolik birisi. Bir televizyon kanalının sahibi. Bütün özel hayatını işinin gerisine atmış.

  * Gizem Karaca’nın oynadığı Umut, Hakan’ın tüm hayatını değiştiriyor sanırım...

  - Umut, Hakan’ın içinde hapsettiği bütün duygularını altüst edecek.

  * Bundan önce “Alev Alev”deydiniz ama dizi erken bitti.

  - Evet, 16’ncı bölümde final yaptık. Aslında bana “Ayağın uğurlu” derler, çünkü içinde bulunduğum projeler hep birkaç sezon sürdü. Ama ilk defa bir dizim erken bitti.

  * Genelde şanslı mısınız?

  - İnsan içini temiz tuttuğu zaman istediği şeyler bir şekilde oluyor. Şansı biraz da insan kendisi yaratıyor.

  * Oyunculukta sadece şansla yol almak mümkün mü?

  - Değil tabii ki. 13 yıldır şov dünyasının içerisindeyim, yedi-sekiz senedir de oyunculukla uğraşıyorum. Bir talep durumu var ki, çalışıyorum.

  * Oyunculuk da biterse kalbinizde, ikinci bir planınız var mı?

  - Şu anda hiç böyle bir niyetim yok. Ama eğer bir gün olursa, daha çok sinema filmi ve başka alanlara yönelik, bu kaostan kaçıp İzmir’e yerleşme gibi hayallerim var.

  * Yönetmenlik mi yapmak istiyorsunuz?

  - Benim kamera arkasına fazla ilgim var. Hangi kamera nerede duruyor, çok ilgileniyorum. Kafam o konulara çalışıyor.

  * Bu 13 yıl içinde kendinizde olumlu-olumsuz nasıl değişiklikler gözlemlediniz?

  - Ben Ankaralıyım. Ankara’yı bırakıp İstanbul’a geldiğinde sudan çıkmış balığa dönüyorsun. Nüfus açısından İstanbul’un bir semti kadar Ankara. Burası bir dünya gibi. Bu dünyanın içinde nasıl ayakta durulması gerektiğini öğreniyorsun. Şov dünyası çok acayip bir dünya zaten. Düzgün adımlarla belli bir çizgiyle ilerlemek için çabalıyorsun. Bunlar insana mutlaka bir şeyler getiriyordur, aynı zamanda götürüyordur da.

  * Biraz önce “Ankara, İstanbul’un bir semti gibi” dediniz. Siz İstanbul’da bir semt olsanız, neresi olurdunuz?

  - Bütün semtlerin toplandığı Taksim gibi olurdum.

  * Taksim’deki olaylar malum, siz Gezi Parkı eylemlerine katıldınız...

  - Ne yazık ki çok sığ düşünen insanlarımız var. O yüzden orada sadece polisle çatışan bir grup varmış gibi algılandı, olayın aslı unutuldu. Başından sonuna yanlışlarla dolu bir 15-20 gün geçirdik.

  * Olaylar bu kadar büyümeden bitirilebilir miydi sizce?

  - Başbakanımız Fas’a giderken bir tek gülümsemeyle “Sabah 5’te kitap okuyan insanlara garip bir müdahale yapılması yanlıştı. Bunu yapanlar hakkında gereken işlem yapılacaktır. Bizim için herkesin görüşünün önemi vardır” deseydi, inanın o parkta ertesi gün kimse kalmazdı ve çatışma ortamı da olmazdı. Kkrizi yönetemediklerine inanıyorum.

  * Eylemcilerin tarafında ne gibi yanlışlar yapıldı?

  - O parka başka bayraklar soktular, buna kimsenin hakkı yoktu. Benim için bütün olay Türk bayrağıdır. Biz bir bütünüz ve haklı demokratik mücadelemizi vermeye gittik oraya. Bir polisimiz, dört vatandaşımız hayatını kaybetti.

  Hülya Avşar'a cevabı anneler verdi

  * Gezi Parkı’na giden sanatçıların fişlendiği söyleniyor, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

  - Benim ilkelerim, izlediğim yol bellidir. Atatürk’ün kurduğu ve onun ilkelerinin esas kılındığı laik Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak için kendi payıma ne düşüyorsa yaparım. Kimseye de şiddet uygulamam, küfretmem. Bundan dolayı beni fişliyorlarsa, buyursun fişlesinler. Ben konuşmazsam, öteki konuşmazsa bu bir cumhuriyet olur mu? Neden sanatçılara yükleniyorlar? Bir sanatçı konuşunca, en az otuz bin kişiye ulaşıyor.

  * Başbakan da bu olaylarla ilgili bazı sanatçılarla görüştü...

  - Evet ama Gezi Parkı’nın önünden bile geçmemiş kişilerden kalkıp da görüş almanın ya da onların bizlere görüş bildirmelerinin bir mantığı yoktu bana göre. Hülya Avşar’ı normalde severim ama konuşmalarına hiç anlam veremedim. Necati Şaşmaz’ı anlamak mümkün değildi zaten. Hülya Avşar orada annelikten bahsetti ama aynı gece anneler Taksim’de ona gereken cevabı verdi.

                                                  

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı