Dünya Haberleri

  'Bir şarkı için büyükelçinin çağrılmasını anlamam'

  Hürriyet Haber
  14.04.2016 - 01:02 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE’nin Alman komedyen Jan Böhmermann’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında yazdığı şiir nedeniyle şikâyetçi olması Avrupa Parlamentosu’nun da gündemindeydi.

  AB-Türkiye Zirvesi’nin değerlendirildiği oturumda söz alan parlamenterler bu girişimi eleştirdi. Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt, “Avrupa’nın anahtarlarını zaten Erdoğan’a verdik. Şimdi de haber merkezlerinin anahtarını mı veriyoruz” dedi. Böhmermann’ın mizah zevkinin kendisine uygun olmadığını belirten Verhofstadt bununla birlikte özgür toplumlarda bunun kabul edilebilir olması gerektiğini söyledi.

  Avrupa Halk Partisi’nin lideri Manfred Weber de “Erdoğan’a basın özgürlüğü ve azınlık haklarına saygı göstermesi çağrısı yapıyorum. Bu saygı Avrupa’daki sanatsal özgürlüğe de uygulanmalı. Bunlar AB’nin ana değerleri ve müzakere edilemez” dedi.

  Daha önce Erdoğan hakkında yapılan Almanca klip de AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker tarafından gündeme getirildi. Juncker, “Hicivli bir şarkı için Alman büyükelçisinin çağrılmasını anlayamam” dedi. Bunun Türkiye’yi AB’ye yakınlaştırmadığını vurgulayan Juncker, AB’nin Türkiye’deki basın özgürlüğü konusunda sessiz kaldığı yönündeki eleştiriler için de “Mülteciler konusundaki çalışma ne kadar önemli olursa olsun basın özgürlüğünün de dahil olduğu temel değerler hakkındaki duruşumuz değişmez” diye konuştu.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı