"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Bir saatim daha olsa...

SANAT eğitiminin örgün ve yaygın eğitim içindeki tanımını şöyle yapmak mümkündür: Kişinin duygu, düşünce ve izlenimlerini anlatabilmek, yetenek ve yaratıcılığını estetik bir seviyeye ulaştırmak amacıyla yapılan eğitim faaliyetlerinin tümü.

Sanat eğitimi; kişiye estetik yargı yapabilme konusunda yardımcı olmayı amaçlarken, yeni biçimleri hissedip, eğlenmeyi ve heyecanlarını doğru biçimlerde yönlendirmeyi öğretir. Demek ki sanat eğitimi, sanatçı yetiştirmeye değil; yetiştirmek durumunda olduğu her kişiyi yaratıcılığa yöneltip, onun bilgisel, bilişsel, duyusal ve duygusal eğitim ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.
Sanat eğitimi, her yaştaki birey için gereklidir ve insan hayatında önemli bir yer tutar. Sanat eğitimi; bireyin yaratıcı güç ve potansiyellerini eğitmek, estetik düşünce ve bilinci örgütlemek için gereklidir. Sanat, bireyin sosyal ilişkilerini ayarlamasını, işbirliği ve yardımlaşmayı, doğruyu seçme ve ifade edebilmeyi, bir işe başlayıp bitirme sevincini tatmayı, üretken olmayı sağladığı için gereklidir. Sanat eğitimi, gözlem yapma, orijinalite buluş ve kişisel yaklaşımları destekler, pratik düşünceyi geliştirir. Olayları, olmadan da beyinde gerçekleştirebilme gücünü arttırır. Bireyin el becerisini geliştirir ve sentez yapmasına yardımcı olur
Tüm bu açıklamalar ışığında;
İlk ve orta öğretim de bir saat olan resim derslerinin en az iki saat ve zorunlu olması,
- Sanat eğitiminin içerik olarak daha iyi uygulanabilmesi için okullara atölye standardının getirilmesi ve zorunlu olması,
Birinci sınıftan itibaren sanat eğitimi derslerinin alanında uzman olan resim öğretmenlerince verilmesi,
Görsel Sanatlar öğretmenlerinin atamalarının arttırılması,
Teknoloji Tasarım Derslerinin resim öğretmenlerinin maaş karşılığı girebileceği dersler arasına alınması...
Sonuç olarak;
Var olan resim programının uygulanabilir olabilmesi için resim derslerinin öğrencinin tüm öğrenim hayatı boyunca haftada en az iki saat zorunlu olarak verilmelidir.
Gül YILDIRIM

Uğur Mumcu yarın anılıyor


BU yıl on sekizincisini gerçekleştirdiğimiz Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı önderliğinde ve 50’den fazla sivil toplum örgütünün katkılarıyla hazırlanan ‘Adalet ve Demokrasi Haftası’ başlıyor. Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü 24 Ocak ile Muammer Aksoy’un öldürüldüğü 31 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde Atatürkçülüğün tam bağımsızlık ilke ve inancıyla, her türlü gerici, baskıcı ve sömürücü güce karşı koyacağımızı; ülkemizde yaşanan faili meçhul cinayetler, haksızlıklar, yolsuzluklar karşısında suskun kalmayacağımızı ve aydınlarımızı unutmayacağımızı bir kez daha dile getiriliyor.
Haftanın ana başlığı ‘Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olunmaz.’
Akademisyenlerin, sanatçıların, gazetecilerin, düşünürlerin katılımlarıyla paneller, sergiler, söyleşiler ve konferanslarla geçecek hafta 24 Ocak 2011 Pazartesi günü Uğur Mumcu’nun evinin önünde saat 12.00’de başlayacak.
Yarınki program daha sonra şöyle devam edecek:
Anıtmezar ziyareti; Cebeci Asri Mezarlığı’nda saat 14.30’da.
Açık oturum; ‘Dünden Bugüne Siyasi Cinayetler’
Çağdaş Sanatlar Merkezi, 18.30’da. Konuşmacılar; Orhan Dink, Eren Aysan, Canan Kaftancıoğlu, Özge Mumcu, Gül Erdost, Zeynep Altınok.
Düzenleyenler: um:ag /Toplumsal Bellek Platformu.

Budanmayı bekliyorlar

BAHÇELİEVLER 7. Cadde ve sokaklarında ağaçları budama işlemlerinin başladığını memnuniyet ile gözlüyorum. 1975 yılından beri 7. cadde üzerinde oturuyorum.
Bir hususu merak ediyorum 7. Cadde girişi (Konak Taksi ve benzin istasyonunun bulunduğu meydan ve çevresi) alanındaki ağaçlar her nedense şimdiye kadar hiç budanmadı.
Ağaçların budanması kesilme işlemi değildir, daha güzel ve bakımlı olmaları için yaşlanmış ve deforme olmuş alt ve üst dallarının temizlenmesidir.
Bu meydandaki ağaçlar budanmamaktan bakımsız ve kontrolsüz bir şekilde büyümektedir, apartmanların ca mlarına kadar uzanmıştır ve sokak lambalarını kapatarak aydınlanmayı engellemektedir.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden ricamız 7. Cadde girişindeki Konak Taksi durağının etrafındaki ve benzin istasyonu yakınındaki ağaçların budanmasıdır.
Engin A.
X