Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bir rüya gördüm

Hadi ULUENGİN

Öyle bir rüya tahayyül edin ki, Türkiye istinasız bütün komşularıyla can ciğer kuzu sarması dost olmuştur ve de buralara gitmek için değil vizeye veya pasaporta ihtiyaç duymak, o ülkelerle aramızda artık gümrük dahi kalmamıştır.

Üstelik, Ermenistan'dan Bulgaristan'a, ay başında hepimizin kesesine giren maaş ve alışverişte hepimizin cüzdanından çıkan banknot aynı cinstendir.

Bağdat manavında satılan hurmanın kilosu ve Mahmutpaşa vitrininde göz kırpan gelinliğin etiketi tüm devletlerin ortak para birimini göstermektedir.

Bu durumda ne yaparsınız ?

* * *

EĞER kılı kırk yaran bilinçli ve mütevazi bir tüketiciyseniz, önce oturup komşulardaki fiyat listelerini inceler ve Türkiye'dekileriyle kıyaslarsınız.

Borç harç edindiğiniz sayfiye evine isteğiniz yeni televizyonun Yunanistan'da daha ucuza mı satıldığını farkettiniz ve diyelim ki Edirne'den İzmit'e uzanan yakın havalide ikamet ediyorsunuz, ilkin benzin parasını hesaplar, sonra da hem ziyaret, hem ticaret hesabı ve çocuklar suyun ötesini de görsün diye cumartesi sabahı maaile otomobile atlar ve soluğu Selanik'te alırsınız.

Televizyonu karga tulumba bagaja yükler, kordon boyunda turlayarak efsane kulenin anısını tazeler, ardından da dönüş yoluna revan olursunuz.

Aparatın fiyat farkından tasarruf edersiniz ve gezdiğiniz yanınıza kalır.

Hatta, farzedelim ki, Hopa sakinisiniz ve Gürcü tacirlerin bizim gazetelere verdiği ilanlardan öğrendiniz ki, değiştirmeye mutlaka kararlı olduğunuz külüstür otomobilin yenisi sınırın karşı yakasında şu kadara satılmaktadır.

Tamam sizin acenta da aynı para biriminden aynı rakamı istemektedir ama Batum bayii metal boya ve otomatik cam, ful aksesuvarı bedavadan vermektedir.

Her halde enayi değilsiniz, hızlı feribota bindiğiniz gibi derhal bitişik limanda gider ve dönüşte gıcır direksiyon tutarak kıyı boyundan gelirsiniz.

* * *

AMA galiba sizin Antakya'da toptancı nalburiyeniz var ve keyfiniz gıcır!

İskenderun işletmesi sayesinde demiri gayet ehven etiketle pazarlıyorsunuz ve bütün Halep ve civarı sizin tarafa taşınıyor. Haftalardır yok satıyorsunuz.

Suriye'de bunlar ateş pahası ve malum, Arabi komşularımız hesabını bilir.

Ya siz? Lüleburgaz'daki telekomünikasyon mağazanız Bulgarlarla dolup taşıyor. Burgaz, Varna hatta Rumen Köstence bile cep telefonunu sizden alıyor.

Allah kesenize bin bereket versin ve helal-i hak olsun, çünkü servisiniz iyi, yedek parçanız alesta ve üstelik makinaların ekran hafızasına hem Kiril alfabesini, hem de Panait İstrati dilini kaydettirmişsiniz.

Bulgarya'da da, Romanya'da da bu telefonların fiyatı el yakıyor. Hizmette ise Allah'lık Ali Bey davranıyorlar. Sizden almayacaklar da kimden alacaklar ?

Fakat aman dikkat edin, duydum ki söz konusu iki ülkeden müşteri çekmek için Dedeağaç ötesindeki Yunanlı rakipleriniz de dampinge hazırlanıyorlarmış.

Hani geçenlerde Bodrum'da zeytinyağ, tuvalet kağıdı ve peynir ucuzlayınca bütün Helen adalar bizim kıyıya akmıştı ya, işte onun tersi gibi bir şey...

* * *

YUKARIDA anlattıklarım rüyaydı... Heyhat, uzak bir rüya...

Ancak bu rüya ‘euro’nun 1 Ocak 1999'dan itibaren tedrici biçimde tedavüle girmesiyle artık on bir AB ülkesi için pratikte gerçekleşme aşamasına geldi.

Üretici ve tüketicileri eşitleme hamlesi yaparak sınırsız tercih ve rekabet özgürlüğü getiren ‘avro’ siyasi ve iktisadi coğrafyayı dönüştürdü.

Ortak para birimi sayesinde ve belirli bir zaman dilimi içinde ücretlerin, fiyatların ve hizmetlerin aynı seviyede buluşması kaçınılmazlık kazandı.

Türkiye ve komşuları için tahayyül ettiğim senaryo Portekiz'den İtalya'ya ve Almanya'dan İrlanda'ya, Yaşlı Kıta'da daha bugünden fiili işlerlik kazandı.

Ama ben yalnızca bir rüya gördüm ve sizi de buna ortak ettim...X