« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bir rekor kırdık

13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak Abdi İpekçi Spor Salonu'ndaki 25X26 metre ebadındaki yarışma havuzuna, 8 günde su verilerek bir rekora imza atıldığı bildirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Basketbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, 10-13 Aralık tarihleri arasındaki şampiyonaya ev sahipliği yapacak salonda, yarışlar başlamadan portatif yüzme havuzunda bir rekora imza atıldığı belirtilirken, organizasyonun teknik yöneticisi Ömer Alporal, 21 Kasım'da kurulumuna başlanan havuza dün su verilmeye başlandığını belirterek, “2004 yılında Indianapolis kentindeki Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası için kurulan havuza 9 günde su verilmişti. Biz, Abdi İpekçi Salonu'ndaki havuza 8 günde su vermeye başladık ve bu alanda bir rekor kırdık” dedi.

Havuzun bu akşam tamamen dolmasının beklendiği, ısınma havuzunun ise yarın tamamlanacağı ve su verilmeye başlanacağı ifade edildi.

Verilen bilgiye göre, 10 kulvarlı, 25X26 metre ebatlarındaki yarışma havuzu ile 25X15 metre ebatlarındaki 6 kulvarlı ısınma havuzunun boş toplam ağırlığı 250 ton. İki havuz toplam iki bin 200 ton su alıyor. Yedisi yabancı 40 işçinin görev yaptığı kurulum çalışmaları 5 Aralık'ta tamamlanacak. 3,5 milyon liraya mal olacak havuzlar, daha sonra Tozkoparan Spor Kompleksi'nde kullanılacak.

Bu arada, Ömer Alporal, 1,5 mm. kalınlığındaki çelik duvardan oluşan havuz için 25 bin 376 vida sıkıldığını, inşa sırasında kesinlikle beton kullanılmadığını, havuzun, paslanmaz çelik ve lamine PVC'den oluştuğunu kaydetti.
Yarışma ve ısınma havuzlarının, birleştirilerek de kullanılabildiğini, birleştirildiğinde 51.20X26 metre ebatlarında olimpik bir havuza dönüştüğünü dile getiren Alporal, havuzlara konacak iki bin 200 ton suyun dört saatte bir dönerek temizleneceğini, ayrıca su dolum işleminin tamamlanmasının ardından, suyun 26 derece sıcaklıkta olması gerektiğini söyledi.

Bunun için ısıtma yapılacağını, bu işlemin 48 saat süreceğini ve ısıtma işlemi için LPG kullanılacağını ifade eden Alporal, yapımı kısa süren portatif havuzların, organizasyonun ardından salondan 5 günde söküleceğini açıkladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz