Ege Haberleri

EGE

  Bir proje dört ödül

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  29.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR’deki Vali Vecdi Gönül Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Figen Özyıldız’ın danışmanlığında Olcay Akçay adlı öğrenci tarafından gerçekleştirilen “Ozonlanmış acı biber, çekirdek yağı hapsedilmiş mikrokapsül emdirilmiş antimikrobiyal kumaşlar” projesi üç ayrı yarışmada dört ödül kazandı.

  Öğretmen Özyıldız, “Projemizde iddialıydık, ilk ödülü TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri arası Proje Yarışması’nda biyoloji dalında Ege birinciliğiyle aldık. Ankara’daki finallerde Türkiye üçüncüsü olduk. Aynı projemiz 19’uncu Ulusal Çevre Proje Olimpiyat Yarışması’nda çevre ve sağlık alanında Türkiye ikincisi, 20’nci Ulusal Çevre Proje MEF-EBAV Yarışması’nda da kimya dalında Türkiye ikincisi oldu” dedi.
  Hastalar ve bebekler için
  Projeyi gerçekleştirirken Ege Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden de destek aldıklarını belirten Özyıldız, sözlerine şöyle devam etti: “Bu projede amaç, mikroorganizmaları etkisiz hale getirecek antimikrobiyal kumaş üretmek. Bunu farklı bir yöntemle gerçekleştirdik. Bu kumaşlar özellikle hastanelerde uzun süreli tedavi gören, yatak yarası riski taşıyan hastalar ya da bebeklerin steril olmayan ortamlarda altları değiştirilirken mikrop kapmamaları için kullanılabilecek. Bebek ya da hasta hareket ettiğinde kumaştaki kapsüller patlayacak ve mikroorganizmaların zarar vermesine engel olacak.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı