Gündem Haberleri

  Bir proje daha

  Hürriyet Haber
  13.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Öğretim üyesi ve öğrenci iş birliği SDÜ Teknik Eğitim Fakültesi uçak ve soğutma sistemi çalışmalarından sonra şimdi de ticari tip buzdolabı projesi geliştirdi.

  SÜLEYMAN Demirel Üniversitesi (SDÜ) Teknik Eğitim Fakültesi uçak ve soğutma sistemi projelerinin ardından bir de buzdolabı projesi geliştirdi. Prototipi üretilen vitrinli ticari buzdolabının piyasadaki benzerlerinden daha üstün özelliklere sahip ve maliyetinin satış fiyatından yüzde 50 daha ucuz olduğu belirtildi.

  6 AYDA TAMAMLANDI

  Fakülte öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Reşat Selbaş'ın sorumluluğunda araştırma görevlisi Emre Özgür ve son sınıf öğrencileri Nafiz Çetin, Hakan Coşkun, Ramazan Gürler, Süleyman Kamacı, Cihat Ünlü ile Doğan Köse'den oluşan ekip tarafından imal edilen buzdolabının 6 ayda tamamlandığı bildirildi.

  ÖDEV NİYETİNE

  Yrd. Doç. Dr. Selbaş, projenin öğrencilere eylül ayı içerisinde bitirme ödevi olarak verildiğini söyledi. Ticari Tip Buzdolabı İmalatı Projesi'nde üretilen buzdolabının 350 milyon liraya malolduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Selbaş, maliyet giderinin bir bölümünün öğrenciler tarafından karşılandığını kaydetti.

  PROTOTİPİ ÜRETİLDİ

  Prototip buzdolabının iki bölümden oluştuğunu söyleyen Doç. Dr. Selbaş, ‘‘Dolap 2 farklı sıcaklık sağlıyor. Buzdolabının alt bölümde uzun süreli saklama üst kattında ise teşhir amacıyla serinlik sağlıyor. Altı farklı kapasitesi bulunan buzdolabında soğutma şiddeti kontrol edilebiliyor1’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı