"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Bir PKK saldırısına teşhisin anatomisi

7 Aralık tarihinde Tokat Reşadiye’de devriye gitmekte olan bir Jandarma aracı pusuya düşürüldü. Açılan çapraz ateş sonucu 7 asker hayatını kaybetti.

Olayın ertesinde yapılan muhtelif açıklamaların dökümüne bakıldığında şöyle bir tablo karşımıza çıkıyor:


1-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan /
7 Aralık

“Bu hain pusunun yeri ve zamanlaması milletimizin nasıl bir tertip ve provokasyonla karşı karşıya olduğunun da açık bir ifadesidir. Bu alçakça saldırıyı gerçekleştirenler, planlayanlar, bunun taşeronluğunu ve tetikçiliğini üstlenenler bunun bedelini ağır bir şekilde ödeyeceklerdir.”


2-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül /
8 Aralık  


“Karanlık bir eylem değerlendirmesine katılıyorum. Ne zaman sorunun demokratik yollardan çözümü gündeme gelse bu tür provokasyonlar oluyor.”


3-AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik / 9 Aralık


“Türkiye’nin ne zaman demokrasisinin standardı yükselirse bir bakıyorsunuz bir karanlık el derhal devreye giriyor ve düğmeye basıyor. Biz bu filmleri daha önce de gördük. Kurt puslu havadan hoşlanır.”


4-Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün / 9 Aralık


“Danıştay saldırısında da böyle olmuştu. Sonra arkasından ne çıktı herkes gördü. Bu baskın Tokat’ta vaktiyle eylemler yapmış TİKKO, DHKP/C gibi örgütlerin yeniden eylem kabiliyeti kazandığına mı işaret eder yoksa araştırmalar başka şeyi mi ortaya koyacaktır? Bunları görmek lazım.”


5-Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç /
9 Aralık


“Şu ana kadar saldırıyı üstlenmiş bir örgüt bulunmamaktadır. Henüz tam pazılları bir araya getirip tam bir tablo çıkarmış noktada değilim, ama Türkiye’de daha çok ses getirecek, milliyetçi duyguları daha fazla körükleyecek özellikle bu söylem içerisinde siyaset yapan partilerin işini biraz daha kolaylaştıracak bir eylemi çok akıllıca planlamış olabilirler. Türkiye’de son zamanlarda pek çok bilgi ve belgede henüz bir yargı sonucuna ulaşmamış olmakla birlikte kısmen teyit edilen, kısmen inkâr edilen pek çok konuşma, pek çok bağlantı Türkiye’de yapılan eylemlerin belli örgütlere izafe edilmesinde biraz daha dikkatli olmamızı gerekiyor.”


6-Abdullah Gül /10 Aralık sabah


“Bu hain saldırının zamanlaması, yeri, şekli bütün bunlar düşünüldüğünde, tabii ki çok düşünmemiz gerekiyor.”


7-PKK Halk Savunma Güçleri /
10 Aralık öğleden sonra


“Tokat eylemi birbirimizin kendi inisiyatifiyle gerçekleştirdiği misilleme eylemidir. Ordunun operasyonları ve PKK lideri Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşulları nedeniyle gerçekleştirilmiştir.”


8-AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik / 10 Aralık


“Terörün her çeşidini lanetledik. Olayın üzerinden üç gün geçtikten sonra üstlenilmesi soru işaretleri içeriyor. PKK, bugüne kadar bu tür saldırıları hemen üstleniyordu. Temenni ederiz ki failler yakalanır ve işin derinlemesine soruşturması yapılır, daha açık şekilde öğreniriz.”


9-Başbakan Erdoğan / 11 Aralık


“Sonunda bu işi bölücü terör örgütü üstlendi. Tabii bu da ayrı bir strateji olabilir, taktik olabilir. Ama bölücü terör örgütünün o bölgede farklı terör örgütleriyle işbirliği içinde olduğu da geçmişten bu yana uygulamalarıyla biliyoruz.”


10-Başbakan Yardımcısı Arınç /
11 Aralık


“Olayı kim yapmıştır, niçin yapmıştır ancak bunları yakaladıktan sonra ortaya çıkabilecektir. Dün Dersim ismini kullanan bir çete tarafından bu işin yapıldığı bir internet haber ajansında ortaya atılmıştır. Dolayısıyla bu eylemin PKK örgütü adına işlendiği bugün için gerçekleşmiştir. Bazı olayların perde arkasını yıllar sonra anlayabiliyoruz. Bugün önümüze getirilen pek çok dosyanın, zamanında peşin hükümle ‘şudur’ dediğimiz konuların yıllar sonra başka bağlantıları çıkabiliyor.”


11-Genelkurmay’ın Açıklaması /
11 Aralık


7 Aralık tarihinde saldırıdan hemen sonra eylemi gerçekleştiren ekibin komutanı ile bir üstü arasındaki konuşmanın telsiz kayıtları:<ı>


Mervan: Sesim iyi geliyor mu?


Şehmuz: İyi geliyor iyi.


Mervan: Bütün arkadaşlar iyi midir?


Şehmuz: İyidir iyi...


Mervan: Ya sizi çok öpüyorum ha. Bir de tek tek kutluyorum.


12-Milli İstihbarat Teşkilatı /17 Aralık


“Mezkur eylem sonrası tarafımızdan da yapılan teknik analizler ve bilahare HPG adına yapılan ile üstlenme açıklamaları ile menfur saldırının KONGRA GEL (PKK) tarafından gerçekleştirildiği netleşmiştir.”

X