"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Bir pet şişe kalem

BİR gün hoşuma giden bir armağan aldım.

Küçük bir pet şişe içinde bir kalem. Bildiğimiz su şişelerinden, yalnız bir su şirketinin değil, bir kalem markası var üzerinde.

İçindeki roller-ball kalemin özelliği, çevreci bir anlayışı simgelemesi.

Şişenin malzemesinden yapılan kalem ve pet şişenin yüzde 89’u doğaya dönüşüyormuş.

İnsanın bu kalemle yazarken, onunla çevreyi kirletmediğini düşünmesi ayrı bir yazma zevki veriyor.

Orhan Kural adını bilirsiniz. Sadece yazdıklarıyla değil yaptıklarıyla da bizim beleğimizde yer eden, doğayı, çevreyi koruyan, bize önerilerde bulunan biri.

Pet şişe içindeki kalemi görür görmez onu ve Dünyayı Hep Birlikte Nasıl Kurtarabiliriz- Dünya İçin Bir Şey Yap kitabını anımsadım.

Orhan Kural’ın yaşamı, yaptıklarını Hilâl Mahmudoğlu, tiyatro oyunu olarak yazdı, adı Türkiyeli Don Kişot.

Bazı adamlar kendilerini bir konuya adarlar, zaman zaman bu tavırları tuhaf karşılanır, ama onlar öylesine inançlıdır ki, yollarından dönmezler.

Sayılarla onu anlatmak istersem; “seksen bir il ve otuz ülkede konferans verdi,” diye ne kadar çok şey yaptığını özetleyebilirim aslında.

PEKİ NELERİ TAVSİYE EDİYOR?

GÜNDELİK yaşamımızda küçük dikkatler, dünyamızı kurtarmak için epeyce önem taşıyor.

Sözgelimi, alışverişlerimizde bez torba ve file kullanın.

Modaya uyup da dünyayı kirletmeyin. Örnek mi? Kural’ın kendi ifadesiyle bunun nasıl olacağını görelim: “Ben halen üç yıl önce kaybettiğim babamın kıyafetlerini kullanıyorum. Lütfen önce ikinci el kıyafet kullanmaktan çekinmeyin, iftihar edin.”

Önemli bir uyarı.

Bilgisayarımız eskidiğinde ne yapacağız? Ondan da yararlanılıyor.

Pet şişeleri kullanıyoruz, peki kullandıktan sonra ne yapacağız?

Bunu yapmayın diyerek sadece olumsuzlukları saptayan bir kitap değil, neyi nasıl yapmamız gerektiğini de salık veren bir kitap. Sevdiğim yanı bunu böyle yaparsanız, dünyayı da, doğayı da kurtarırsınız diyor.

Kâğıt, ağaç ve orman demektir bölümü benim için zor bir bölüm. Ne yazık ki çok kâğıt kullanıyorum, doğasever dostlarım da daima beni bu açıdan eleştirirler. Ama dönüşümlü kâğıt kullanmaya özen gösteriyorum.

Almanya’da kâğıt dönüşüm oranı yüzde 90 iken, ülkemizde ise sadece yüzde 60’tır.

Artık bu konudaki müsriflikten uzaklaşacağım.

Benim de hoşlanmadığım, havai fişekler yüzünden hayvanlar düşük yapıyorlarmış.

Kullanım sonrası tükenmiş pilleri oraya buraya atmayın, Aras Kargo’nun Türkiye genelinde tüm şubeleri, kullanılmış pilleri ücretsiz olarak Doğa Entegre Geri Dönüşüm Tesisi’ne taşıyor.

Kural, Gandi’nin bir sözünü almış kitabına:

“Bir toplum hayvanlara davranış şekli ile değerlendirilir.”

Kitabın sonunda, Onlara Ulaşabilirsiniz başlığı altında bazı adresler var. Böylece yazdıkları havada kalmıyor, uygulamaya geçecek adresler veriyor.

* * *

ÇEVRE bilincinin önemini örneklerle, rakamlarla öğreten bir kitap.

X