Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bir oyun

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

ANTALYA Devlet Opera ve Balesi'nin kurulduğunu geçen sezon sonunda öğrendiğimde, tüm Antalyalılar gibi, gerçekten çok sevinmiştim. Hatta ‘‘Dünya Kitab’’a yazdığım yazıda,‘‘İşte bizim de var’’ gibilerden Ankara'ya, İstanbul'a İzmir'e çalım atma şımarıklığını bile göstermiştim.

AKM'nin Ocak programını alınca, yine bir heyecan sardı beni. Müziğiyle dansıyla, konusuyla bizden bir oyun izleyecektim, üstelik müzikal...

‘‘Seni Seviyorum...’’ Adı bile yetiyordu bu sevgisizlik ortamında. 13 Ocak günü Aspendos salonundan içeri girerken, kapıda elimize tutuşturulan ‘‘Seni Seviyorum’’un programının arka kapağında, oyunun hem metnini yazan, hem de müziğini yapan Devlet Opera ve Bale Müdürü Sayın Tamer Aykut'un sunuş yazısı, heyecanımı bir kez daha artırdı.

‘‘Oyunumda, Seni Seviyorum sözcüğünün,-tümcesini demek istiyor olmalıydı- mutluluğun unutulmaya yüz tutan sihirli anahtarı olduğunu hatırlatmaya çalıştım’’ diyordu Sayın Aykut.

Aynı sunuş yazısında,‘‘Yılların önemini yitirdiği tek güç sevgidir’’ derken, sevginin önemini değil de, sevgi karşısında yılların önemini yitirdiğini söylemek istediğini de, biraz kafamızı yorunca anlayabildik.

Işıklar karardı. Sahnenin sol tarafına şovmenlerin üzerine düşen ışık gibi bir spot patladı. Genç bir adam çıktı,‘‘Oyun başladı’’ dedik. Yanılmışız... Oyunun yazarı imiş. Sunuş yazısını,‘‘noktasına, virgülüne dokunmadan okuyacağım’’ dedi ve okudu.

GENÇ OYUNcular

Sonra, ‘‘Bu müzikal komedinin metnini de müziğini de ben yaptım’’ dedi, sahneye çıkan merdivenlerden indi. Bizde, ‘‘Bravo’’ deyip alkışladık. Bir müzik başladı... Aman yarabbi! O gün ... Lisesi'nin müsameresi vardı, niye oraya gitmediğime üzüldüm.

Oyuncular, danscılar genç... Yeni mezunlar. Onları canlandıracak bir oyun bulsalardı, sanırım daha başarılı olurlardı. Yine de temizlikçiyi sevdim. Ha, bir de mizahi diyordu sunuş yazısında. Oyunun tek doğru tarafı bu olmalı, gerçekten komediydi.

Daha fazla bir şey yazmaya gerek duymuyorum. Antalyalılar anlarlar... Yine de ben memnun ayrıldım. Çünkü, evim pek ısınmıyor. İki saat sıcak bir ortamda, kemiklerim gevşedi.

Konuk yazar

Celal HAFİFBİLEK

(ANSAN Yönetim Kurulu

Başkanı- yazar)


Bunları da Beğenebilirsiniz