ANKARA HABERLERİ

‘Bir numaralı katil’i Avrupa’ya anlatacak

Murat YILMAZ
07.10.2017 - 14:43Son Güncelleme :

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, Avrupa Parlamentosu’nda konuşma yapmak üzere Brüksel’e davet edildi.

Murat YILMAZ

Tokgözoğlu, Avrupa Birliği’ndeki her 100 ölümden 37’sinin nedeni olan kardiyovasküler hastalıklarla savaşta izlenecek rotanın çizilmesine katkı verecek. 10 Ekim’de Avrupa Birliği ülkelerinden kardiyologların buluşacağı toplantıya tek Türk olarak katılan Prof. Dr. Tokgözoğlu, “bir numaralı katil” diye tanımladığı kardiyovasküler hastalıkların, etkili önlem politikalarıyla önlenebileceği veya ertelenebileceğini vurgulayarak şunları söyledi:

YILLIK MALİYETİ 210 MİLYAR EURO

“Kardiyovasküler hastalıklar, Avrupa’daki ölümlerin yüzde 45’ini, Avrupa Birliği’ndeki ölümlerin yüzde 37’sini oluşturuyor. 14 Avrupa ülkesinin tamamında kadın ölümlerinin ise ana nedeni olarak gösteriliyor. Sadece AB’de kardiyovasküler hastalığı olan yaklaşık 49 milyon kişinin ekonomik maliyeti yılda 210 milyar Euro’ya ulaşıyor. Kardiyovasküler hastalık üzerindeki toplam sağlık harcamasının yüzdesine bakıldığında, kaynakların yarısından fazlası yatarak tedavi ve ilaçların yaklaşık dörtte birine gidiyor. Erken harekete geçme, önlem ve kontrol planlarının uygulanması, Avrupa’nın kardiyovasküler hastalık salgınını azaltabilir. Harekete geçilmediği sürece, Dünya Sağlık Örgütü’nün en iyimser tahminlere göre bile kardiyovasküler hastalıklar 2030’da da bir numaralı katil olmaya devam edecektir.”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘Bir numaralı katil’i Avrupa’ya anlatacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2017 tarihinde saat 14 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Bir numaralı katil’i Avrupa’ya anlatacak haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  08 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:06
  • Guneş
   06:44
  • Öğle
   12:47
  • İkindi
   16:00
  • Akşam
   18:29
  • Yatsı
   19:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı