"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Bir numara olmak yetmiyor

Roger Federer gibi bir yıldıza sahip İsviçre, çiftler maçları yüzünden Çek Cumhuriyeti’ne yenilerek Dünya Grubu’na çıkamadı. Davis Cup, çiftler maçlarının ne kadar büyük önem taşıdığını bir kez daha gözler önüne serdi.

KISA süre önce dünyanın en iyi tenisçileri, ülkelerine puan kazandırıp tur atlatmak için Davis Kupası’nda mücadele ettiler. Davis Cup, çiftler maçlarının ne kadar büyük önem taşıdığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Roger Federer gibi dünyanın 1 numarasına sahip İsviçre, çiftler maçları yüzünden Çek Cumhuriyeti’ne yenilerek Dünya Grubu’na çıkamadı. Federer, iki tek maçını kazandı. Ancak o çiftler maçı oynamıyor ve sadece teklerin kralı. İsviçre’nin elinde çiftlerde 52 numara olan Yves Allegro dışında kaliteli oyuncu yok. Mecburen dünyanın en iyi tekler tenisçisi Federer ile Allegro, Çeklere karşı zorunlu olarak ilk kez yan yana geldi. Sonuçta da kilit çiftler maçını Stepanek-Berdych ikilisine karşı kaybettiler.

İsrail ise dünya klasmanında ilk 100’ün arasında hiçbir tenisçisinin olmamasına rağmen, Fernando Gonzales’li (Dünya 6’ncısı), Nicolas Massu’lu (Dünya 73’üncüsü) Şili’yi Tel Aviv’de yenmeyi başardı. İsrail’in 13 yıllık aradan sonra 2008 Dünya Grubu’nda oynamasında en büyük etken, kuşkusuz takımda uluslararası alanda çiftlerde başarlı ve çok tecrübeli Erlich-Ram ikilisi olmuştur. Gerek Erlich, gerek Ram teklerde oynamadıkları için çiftler maçına dinç çıkarak, teklerde de oynayan yorgun Gonzales-Massu ikilisini yendiler.

Yük birine binince

Amerika’nın deplasmanda güçlü İsveç takımını yenmesinde en büyük başarı muhakkak ki tek maçlarını kazanan Andy Roddick’ti. Tabii ABD’nin 2007 Davis Kupası finaline kalmasında Bob ve Mike Brayn’dan kurulu dünyanın en iyi çift ekibinin de takımda yer almasının rolü çok büyüktü.

Gelelim Türkiye’ye. 1 numaralı tenisçimiz Haluk Akkoyun geçtiğimiz yıllarda önemli müsabakalarımızda ülkemizi hem teklerde hem de çiftlerde temsil etmek zorunda kaldı. Nedeni ise antrenör diğer oyuncularına güvenemiyor. Konuyu Haluk’a sorduğumda yanıtı şöyleydi: "Abi hem tek, hem çift oynamak böyle gergin bir atmosferde insanı yoruyor. Dolayısıyla performans düşüyor."

Bizde bir eksiklik de federasyonun çiftlerde mücadele edecek sporcuyu belirlemesinde yaşanıyor. Tenisçi teklerde ana tabloya kalmışsa çiftlerde eş olup oynayabiliyor. Ancak teklerde elemede kaybettilerse, çiftlerde çok iyi ekip oluşturabilseler bile yan yana gelip turnuvada oynayamıyorlar. Yani, çiftlerdeki performans değil de teklerdeki başarı göz önüne alınıyor.

İsrail’in de bizim gibi ilk 100 içinde tenisçisi yok. Ancak uzun yıllar, çiftleri teşvik ettikleri için ulusal takımlarında güvenebilecekleri bir ekip oluşturmuşlar.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI