Ege Haberleri

EGE

  Bir milyarlık iş fırsatları

  Hürriyet Haber
  31.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.08.2009 - 21:03

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını yerli kaynaklardan sağlamaya, Türk sanayiinin de kalite ve standart açısından daha yüksek noktalara ulaşması amacıyla daha önce 6 kez yapılan Donanma Komutanlığı Malzeme Sergisi, bu yıl tüm kuvvetlerle birlikte “TSK Müşterek Malzeme Sergisi”olarak ilk kez İzmir’de 7-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

  Ege Bölgesi Sanayi Odası, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu ve genellikle ithalat yoluyla karşılanan 9 bin 500 kalem malzemeyi bu sergi ile İzmirli sanayicilere açarken, en az 1 milyar liralık yeni bir üretim alanı ve pazara giriş imkanı sağlıyor.
  10 gün açık kalacak
  Kara, Deniz, Hava, Jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlıkları ile birlikte EBSO’nun gerçekleştireceği TSK Müşterek Malzeme Sergisi, Türkiye’de bir ilk olmasının yanısıra yurt savunmasında dışa bağımlılığı ve yurtdışı kaynak kullanımını azaltmak, yerli sanayi ve istihdam desteklenerek tedarik sürecini hızlandırmak, yurt içinden temin edilecek malzemeler için alternatif üretici ve satıcı firmaları tespit etmek amacını da taşıyor. TSK Müşterek Malzeme Sergisi’nin açılış töreni 6 Ekim tarihinde İzmir Fuarı 4 No’lu holde yapılacak ve 7 Ekim gününden itibaren de ziyaretçilere açılacak. Sergi, 17 Ekim’e kadar 10 gün süresince ziyaret edilebilecek. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, TSK Müşterek Malzeme Sergisi ile İzmirli firmaların savunma sanayindeki paylarını daha da arttırmak istediklerini vurguladı.

  İstihdam artacak

  TSK’nın her yıl 1 milyar lira seviyesinde ürün ve hizmet alımı gerçekleştirdiğine dikkat çeken Yorgancılar, “EBSO olarak bu serginin İzmir’de yapılması için çok çaba harcadık. Bugüne kadar savunma sanayine üretim yapma niteliğine sahip olan ancak bunun farkına varamayan firmalar da TSK’nın tedarikçi havuzuna girerek ürün ve hizmet satmaya başlayacak. TSK’nın ihtiyaçları yurt içinden karşılanıp arz güvenliği sağlanırken sanayimiz gelişecek ve istihdam artacak hem de döviz kaybı önlenerek ülke ekonomisine katkı artacak. Savunma sanayi İzmirli firmalar için önemli bir kazanım olacak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı