ANTALYA HABERLERİ

Bir milyar yabancıya sağlık hizmeti hedefi

AA / Hatice Özdemir
01 Aralık 2014 - 11:07Son Güncelleme : 01 Aralık 2014 - 11:07

- Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş: - "Sağlık Bakanlığı olarak ortaya koyacağımız vizyonda hem özel sektör hem de kamu ile uluslararası arenada komşu ülkelerdeki 1 milyar nüfusa sağlık hizmeti vermek istiyoruz" - "Sağlık Bakanlığı bünyesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere bazı diğer bakanlıkların da işbirliğinde yıl sonunda Sağlık Turizmi Genel Müdürlüğü kurulacak. Havalimanına yakın bazı kentlerdeki hastanelerde de sağlık turizmi klinikleri oluşturulacak"

AA / Hatice Özdemir

ANTALYA (AA) - HATİCE ÖZDEMİR - Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, 1 milyar yabancıya sağlık hizmeti vermek istediklerini, bu doğrultuda Sağlık Turizmi Genel Müdürlüğü kurulacağını ve bazı hastanelerde sağlık turizmi klinikleri oluşturulacağını belirtti.

Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık turizmi konusunda ciddi bir çalışma içinde olduklarını söyledi. Çevredeki ülkelerde yaklaşık bir milyar nüfus bulunduğunu ancak Türkiye'nin sahip olduğu sağlık ordusuna sahip ülke olmadığına dikkati çeken Gümüş, Avrupa'da nüfusun yaşlandığını, sağlık görevlileri, hemşire konularında sıkıntı yaşandığını kaydetti.

Türkiye'nin ise sağlık alanında özellikle son 12 yılda attığı adımlarla ciddi mesafe kaydettiğini, sağlık alanında sorun yaşayan ülkelerin insanlarını tedavi edebilecek konuma geldiğini vurgulayan Gümüş, özel sektörün bu işi çok iyi yaptığını, özellikle Ortadoğu'dan hastaların Türkiye'ye geldiğini belirtti.

- Sağlık Turizmi Genel Müdürlüğü kurulacak

Kamu hastanelerini de bu açıdan güçlendirdiklerini ifade eden Gümüş, şöyle konuştu:

"Sağlık Bakanlığı olarak ortaya koyacağımız vizyonda hem özel sektör hem de kamu ile uluslararası arenada komşu ülkelerdeki 1 milyar nüfusa sağlık hizmeti vermek istiyoruz. Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı bünyesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere bazı diğer bakanlıkların da işbirliğinde yıl sonunda Sağlık Turizmi Genel Müdürlüğü kurulacak. Bazı kentlerde havalimanına yakın hastanelerde de sağlık turizmi klinikleri oluşturulacak."

Gümüş, belirli alanlarda hizmet verecek sağlık turizmi kliniklerinin kalite akreditasyonu konusunda genel müdürlük tarafından denetleneceğini anlatarak, kliniklerin 5 yıldızlı oteller gibi hizmet vereceğini söyledi.

Başka ülkeden gelecek hastayı evinden alıp tedavisini yapıp, tekrar evine teslim etme hizmeti vermek istediklerini dile getiren Gümüş, "Uluslararası arenaya, 'Ülkemizde şu şu kentlerde şu şu işler, örneğin termal turizm buralarda, ortopedik işlemler şu kliniklerde hizmet verecek' diyeceğiz. Tabi bu klinikler de her açıdan desteklenecek" dedi.

- Proje 2015'te netlik kazanacak

Proje kapsamında yetişmiş insan gücünün yabancı hasta ile ilgili tecrübelerinin artırılmasına, hekim ve hemşirelerin yabancı dil bilmesine ve fiziki mekanlara önem verdiklerini vurgulayan Gümüş, sağlık turizmi klinikleri oluşturulacak hastaneler konusunda çalışma yapıldığını ifade etti.

Müsteşar Gümüş, hangi kliniklerin hangi kentlerde açılacağı konusunun henüz netleşmediğini, yıl sonunda kurulacak genel müdürlüğün 2015 yılı içinde bu alandaki çalışmaları neticelendireceğini bildirdi.

Sağlık turizminin ekonomik açıdan da ülkeye bir girdi sağlayacağına işaret eden Gümüş, "Uluslararası arenaya Türkiye'nin sağlık hizmetlerini açmak ve ülkeye ekstra girdi elde etmek istiyoruz. Bu durum cari açık için de çok önemli. Sağlık alanındaki gücümüzü burada kullanmak istiyoruz" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bir milyar yabancıya sağlık hizmeti hedefi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:27
  • Guneş
   06:10
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:55
  • Akşam
   19:52
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı