Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bir Metropol Hikayesi /Burçin Bircan

  Hürriyet Haber
  22 Nisan 2004 - 13:18Son Güncelleme : 22 Nisan 2004 - 13:18

  Emrullah Erdinç
  AlfaYayınları

  Takvimler 6 Ocak 2004 gününü gösteriyordu.Yeryüzünde yaşayan milyonlarca insan için yeni umutların, yeni başlangıçların, alınan yeni kararların başlangıcıydı bu..

  Saatler sabahın 5 buçuğunu gösterirken Zeytinburnu Kozlu Mezarlığı'nın bulunduğu bölgeden geçen bir taksi şoförü gencecik bir kadın cesedi buldu. Polis geld ive araştırma başladı. Bulunan ceset 1. 60 boylarında, yaklaşık 50 kilo ağırılğında, kısa sarı saçlı
  20 yaşlarında gencecik bir kadına aitti... Ölümünedeni de belirlendi kısa sürede: Aşırı dozad uyuşturucu. Sonra da genç kızın kimliği ortaya çıktı.

  Bu yaşanan ilk trajedi değlidi kuşkusuz. Hayattan, belki de kendinden kaçan, etrafını saran duvarları yıkmak isteyen, mutluluk peşinde koşan, yada belki sırf "meraktan" denediği uyuşturucunun kurbanı olan ne ilk ne son kişiydi bu genç kadın.

  Ama, onun daha bir kaç yıl önce Türkiye'nin en iyi foto modeli seçilen Burçin Bircan olduğunun ortaya çıkması olayın boyutlarını değiştirdi.  Çok kimsenin özendiği parlak bir geleceğe doğru uzanabilecekken henüz 19 yaşında karanlık ve zorlu bir hayatın labirentlerinde kaybolup gitmişti Burçin.

  Hayatla  giriştiği 'düelloyu' kaybeden bu gencecik kadının öyküsü uzun süre hem yazılı hem de görsel basına malzeme oldu. Gazeteci Emrullah Erdinç de kayıtsız kalmadı bu ilgi çekici öyküye. Bircan'ın günlüklerini esas alarak onun hayat öyküsünü satırlara döktü.

  Her ne kadar kitabın kurgusunda ve olay akışında zaman zaman kopukluklar ya da tutarsızlıklar olsa da aradığı sevgiyi hiçbir zaman bulamayan, belki biraz boşvermişlikten belki de tembellikten kendini uyuşturucunun kollarına bırakan Burçin Bircan'ın öyküsü ve günlüğüne yazdığı satırlar son derece etkileyici ve düşündürücü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı