Bir Mercedes işçisi 117.6 bin Euro tazminatla işten atılacak

Hürriyet Haber
30 Eylül 2005 - 01:58Son Güncelleme : 30 Eylül 2005 - 01:58

Daimler Chrysler gelecek yıl 8 bin 500 Mercedes çalışanını işten çıkartmak için 1 milyar Euro’ya yakın harcayacağını açıkladı. Buna göre, bir Mercedes işçisini işten çıkartmak için harcanacak para 117 bin 647 Euro.

Daimler Chrysler CEO’su Dieter Zetsche, Mercedes’in çalışan sayısının yüzde 9’unun işten çıkartılmasının, ‘yeni dönemde atılan ilk adımlar’ olduğunu söyledi.

GÖNÜLLÜ GİTSİNLER DİYE:

Daimler’den yapılan açıklamada, çalışanların gönüllü olarak işi bırakması için 995 milyon Euro’luk tazminat ödemesi yapılacağı bildirildi. Zetsche, atılan adımın doğru yönde olduğunu ve şirketteki değişim isteğini gösterdiğini söyledi.

ZARAR YÜZÜNDEN:

İşten çıkarmaların çoğunun Mercedes’in Sindelfingen’de bulunan E ve S sınıfı otomobil üreten fabrikası ile C sınıfı üretim yapan fabrikalarında gerçekleşeceği belirtildi. Daimler-Chrysler işçi çıkartarak, lüks otomobil alanında karşılaştığı zararı kárá dönüştürmeyi amaçlıyor. Bir ercedes işçisinin şirkete yıllık maliyeti ortalama 112 bin Euro’yu buluyor. Mercedes’in rakiplerinden General Motors (GM) ise, Avrupa’da aynı işi yapan bir işçisine yılda 80 bin Euro ödüyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı