Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bir manto için 140 çinçilya

  Hürriyet Haber
  09 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 09 Nisan 1998 - 00:01

  Kürk yapmak için hayvanların öldürülmesine karşı tüm dünyada protestolar sürerken, 140 çinçilya postundan elde edilen bir kürk manto, 250 bin marka (yaklaşık 32.5 milyar lira) kadar alıcı buluyor. Kocaeli'nin Karamürsel İlçesi'nin Yalakdere Köyü'nde bulunan MZS Chinchilla Center şirketinde de işlenmiş post üretimine başlandı.

  Nesli Amerika'da tükenme noktasına gelince, Jesuit Juan Ignazio Molino adlı bir İspanyol tarafından 1782 yılından itibaren doğal ortamı dışında yeniden yetiştirilmeye başlanan çinçilya, kürkünün kıymetli olmasıyla tanınıyor. Önce ABD'de, ardından da 1950'li yıllarda Avrupa'da üretilen çinçilya, Türkiye'de 1991 yılından itibaren mineroloji uzmanı Kemal Morgül tarafından yetiştirilmeye başlandı. MZS Chincilla Center Şirketi'nden çıkan kürkler, alıcı firmalar tarafından manto haline getiriliyor. Ancak kürklerinin çok pahalı olması nedeniyle çinçilya mantolarının sipariş üzerine dikildiği belirtildi.

  Şirket kurucularından veteriner hekim Doğan Topgül, bugün artık doğal ortamda yaşayamayan çinçilyalar için özel bakım ve üretim laboratuvarının şart olduğunu, damızlık olarak ayrılanlarının da sessiz bir ortamda bulunmaları gerektiğini söyledi. Topgül, Türkiye'de şu anda 300 üreticiye çinçilya verdiklerini ifade ederek ‘‘4 dişi ve 1 erkekten oluşan ailenin yanı sıra kafes, yemlik, 6 aylık pelet yem ve 3 yıllık ücretsiz bakımı dahil, bir koloni, 5520 marka isteyen üreticiye veriliyor. Ancak biz profesyonel üreticileri teşvik etmek amacıyla bir sistem geliştirdik. Bizden 50 ailelik gruba talip olan üreticilere yer gösterilmesi halinde klimalı, kat kaloriferli bakım ve üretim ünitelerini ücretsiz olarak inşa ediyoruz’’ dedi. Hayvanların kesimini ise MZS şirketinde yapılıyor. Günde 500 kürk işleme kapasitesine sahip şirket, geçen yıl yurtdışına 6 bin işlenmemiş kürk ihraç etti, bunun karşılığı olarak da 250 bin mark gelir elde etti.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı