Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bir máhkûmun

  Hürriyet Haber
  23.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları Ödülü

  Afyon Yarı açık Cezaevi’nde tutuklu bulunan, aynı zamanda öğrenci olan Hasan Çakan, insan haklarını karikatürle en iyi anlatan máhkûm seçildi

  İNSAN Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 50. yılı nedeniyle Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘‘İnsan Hakları’’ konulu yarışmada karikatür dalında birinciliği, Afyon Açık Cezaevi'nde tutuklu bulunan Hasan Çakan aldı. Resim dalında ise, aynı cezaevinde öğretmen Ömer Kök mansiyon ödülü kazandı. Bu başarı máhkûmları sevindirdi.

  Duygulu tören

  Afyon Valisi Ahmet Özyurt, Belediye Başkanı Hayrettin Barut, Cumhuriyet Başsavcısı Halis Küçüksubaşı'nın da katıldığı ödül töreninde konuşan İnsan Hakları Eğitimi 10. Yıl Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi, yarışmaya toplam 111 kişinin katıldığını ve büyük ilgi çektiğini söyledi.

  Katkı programı

  İnsan haklarının herkes için olduğunu belirten Kuçuradi ‘‘Özellikle bilgisizlik ve elde olmayan nedenlerle cezaevine girmiş sıkıntılı insanlar arasında böyle bir yarışma düzenledik. Cezaevleri kişinin kendi kendisiyle hesaplaşma yeri olmalı. Amaç, bu inanış ve felsefeye elimizden geldiyince katkıda bulunmaktır. ’’ dedi.

  Máhkûmlar da örnek olmalı

  AçIk Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü'nde okuyan, tutuklu Hasan Çakan ise, ‘‘Şimdiye kadar cezaevi ve máhkûmlar hep kötü şekilde anılmıştır. Karikatür çizmemdeki amaç máhkûmlar içerisinde de topluma kazandırılacak insanlar olduğunu ispat etmekti. Diğer máhkûmlara da örnek olmasını istiyorum’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı