Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bir Kürecik de Katar’a

  Hürriyet Haber
  18 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 18 Temmuz 2012 - 01:19

  NATO’nun İran’ın nükleer programını sürdürmesinin ardından oluşturulacak füze kalkanı sisteminin bir parçası olarak Türkiye’de Malatya Kürecik’e konuşlandırılan radar üssünün bir benzerinin Katar’a kurulacağı iddia edildi.

  Wall Street Journal gazetesinin ABOD Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberine göre yeni üs bir tamamlayıcı unsur olarak Türkiye ve İsrail’dekilerle birlikte İran’a karşı bir “savunma yayı” oluşturacak. Sistemin “ABD ve İsrail çıkarlarını koruyacağı” ifadelerinin dikkat çektiği haberde Katar’a yerleştirilecek “X-Band” tipi güçlü radarın İran’ın güney, kuzey ve batı bölgelerinden ateşlenebilecek uzun menzilli füzeleri durdurmayı hedeflediği belirtildi.

  Eylülde Körfez ısınacak

  Wall Street Journal ayrıca ABD’nin insansız deniz altı araçları ve adı açıklanmayan 20 kadar ülkenin katılımıyla Eylül ayında bölgede geniş kapsamlı “savunma amaçlı” bir mayın temizleme tatbikatı düzenleyeceğini bildirdi. Gazeteye göre İran henüz tatbikat hakkında bir görüş bildirmedi ancak bunun bir “provokasyon” olduğu yönünde açıklamaların gelmesi şaşırtıcı olmayacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı