Bir kriz bin nasihatten iyidir

Hürriyet Haber
15 Ağustos 2009 - 11:38Son Güncelleme : 15 Ağustos 2009 - 11:38

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Hasan Sert, 2010 yılının, 2009'dan çok daha iyi olacağını ümit ettiklerini söyledi.

Sert, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısına katılmak için geldiği Konya'da yaptığı açıklamada, 5 bakanın Konya'da olmasının, Hükümetin halkın moral ve motivasyonunu artıracak çabaların içinde olduğunu göstermesi açısından güzel bir gelişme olduğunu belirtti.

Hükümetin krizin en az hasarla atlatılması için çalışmalar yaptığını dile getiren Sert, “Bu toplantılar bunları tespit etmek için yapılıyor. Hükümetin bu iyi niyeti göstermesi başarıdır. Biz iş adamları olarak, TÜMSİAD olarak moral ve motivasyonumuzu yüksek tutan Hükümetin bu yaklaşımını takdir ediyoruz” dedi.
Sert, global krizin Türkiye'ye yansımalarını izlediklerini ifade ederek, Hükümetin krizi gördüğünü, çözüm önerileri getirdiğini ve çözüm için adeta çırpındığını kaydetti.

Bu krizin görmezden gelinmemesi ve herkesin çözüm önerileri üretmesi gerektiğini anlatan Sert, ABD ile direkt ekonomik ilişki içerisinde olan ülkelerde krizin etkilerinin çok daha fazla hissedildiğini ve ABD'nin dünya ekonomisinin belirleyici ülkesi olduğunu vurguladı.

TÜM FİRMALAR CHECK-UP'TAN GEÇMELİ

Sert, ABD'de doğan global krizin bu ülkeyle ekonomik bağları olan ülkelerin hepsinde görüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ancak Türkiye'de geçmiş krizlerden kaynaklanan tecrübeden, ekip çalışmasından, özel sektörün güçlü olmasından, para ve bankacılık sektörünün doğru olmasından dolayı krizin etkileri daha az hissediliyor. Geçmiş krizleri yaşamamış olsaydık bu krizi çok daha ağır hissedecektik. Bizim bu krizi kolay atlatmamızın ana nedeni krize hazırlıklı olmamızdır. Kriz dönemlerinde önemli olan herkesin moralini yüksek tutmasıdır. Biz iş adamları ve sanayiciler olarak panik yapmayacağız. Biz panik yaparsak, moral ve motivasyonumuzu kaybedersek doğru iş yapmış olmayız. Biz kriz dönemlerinde çok daha dikkatli olmalıyız. Doğru üretim yapıyor muyuz? Satış kararlarımız doğru mu? Yurt içini yurt dışını ne kadar tanıyoruz? Yani bu dönemde işletmeler kendilerine bir check-up yaptırmalı. Şu anda Hükümet kendini bir check-uptan geçiriyor, işletmeler de check-up'tan geçirirse başarılı olacağız ve bu krizi kolay atlatacağız.”

BİR MUSİBET...

Her şeyi global krize yüklemenin, her şeyi hükümetten beklemenin doğru olmadığını dile getiren Sert, “Burada soruna bütüncül bir açıdan bakmalıyız” dedi.
Sert, kriz dönemlerinde her kesimin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Krizler yeniden çıkış fırsatlarıdır. Yeniden yelken açma fırsatlarıdır. Burada herkese görevler düşüyor. Türkiye krizden en az etkilenen ülke ve krizden kolay çıkıyor. 2010'un, 2009'dan çok daha iyi olacağını ümit ediyorum. Önümüzdeki yıllarda bu krizin bize öğrettiği şeylerle çok daha ileri gideceğiz. Bu kriz bize doğru üretmeyi, doğru işletmeciliği, yurt dışına açılmayı öğretecek ve ekonomimiz çok daha güçlenecek.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı