Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bir kitapla 10 milyon kişi yeniden doğdu

  Hürriyet Haber
  09 Şubat 2011 - 10:58Son Güncelleme : 09 Şubat 2011 - 10:58

  İngiliz yazar Allen Carr, kitabıyla 10 milyon okuyucuya sigarayı bıraktırdı. Kitap, sigaraya veda sürecini stres olmaktan çıkarıp keyif haline dönüştürmek isteyenlerin kılavuzu oldu.

  Ölümcül hastalıklara neden olan sigaradan kurtulmak isteyenlerin yeni umudu İngiliz yazar Allen Carr’ın kitabı oldu. 33 yıl boyunca günde 5 paket sigara içen ve defalarca sonu başarısızlıkla biten sibırakma girişiminde bulunan İngiliz yazar sonunda kendi keşfettiği bir teknikle 1983’te kötü alışkanlığına elveda dedi. O gün eşine “Dünyayı sigaradan kurtaracağım” diyen Carr’,  ‘Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu’ adını verdiği tekniği sayfalara döktü. Tam 47 dile çevrilen ve 10 milyonun üzerinde satan Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu’nu okuyanlar kitap bittiğinde sigaraya veda ettiklerini söylüyor.

  Kitap bitene kadar içmeye devam

  Carr, kitabı okumaya başlayanlara, ‘’bu kitabı bitirene kadar sigara içmeye devam edin’’ sözleriyle tavsiyede bulunurken, tiryakilerin kitabı sonuna kadar okumadan sigarayı bırakmaya kalkışmamalarını öneriyor. Carr yöntemi, insanın gerçekte yaşamın doğal seyri içinde sevinç ve hüzünlerinde sigaraya ihtiyacı olmadığı üzerinde ısrarla duruyor.

  Kitapta, tüm tiryakilerin sigarayı strese girmeden ve hayatlarına bir kez daha sigarayı sokmadan, bu zehirden kolaylıkla kurtulabilecekleri iddia ediliyor. Kitabında tiryakilerin yaşamları boyunca sigaranın eksikliğini şiddetli bir şekilde duymaktan korktukları için strese girdiklerinden sigarayı bırakamadıklarından bahseden Carr, ‘çok basit’’ olarak anlattığı yöntemi uyguladıktan sonra tiryakilerin yıllarca neden sigara içtiğinin farkına varıp şaşıracaklarını öngörüyor.

  Sigara kişiye hiçbir şey vermiyor

  Toplumda yaygın şekilde uygulanan ancak hep başarısızlığa uğranan ‘irade’ yöntemiyle sigarının bırakılmak istendiğinde, sigara özlemi nedeniyle strese girildiğini anlatan Carr, ‘Sigarayı herkes bırakabilir. Ancak önce gerçekleri ortaya koymak gerek’’ dedi. Carr, sigaradan tat alınmasının da bağımlılıkla karıştırıldığını belirterek, şöyle konuştu: “Sigarayı bırakırsak bir boşluk doğacağını ve yaşamımızın belirli kesimlerinin bir daha eskisi gibi olmayacağını sanırız. Bu bir yanılgıdır. Gerçek, sigaranın bize hiç bir şey vermediğidir.”

  Aller Carr yöntemiyle sigarayı bırakan Oscar ödüllü aktör Anthony Hopkins, ‘’Sigara içmek çok karmaşık bir labirentin içinde kaybolmak gibi. Ama Allen Carr, bu labirentin çıkışını gösteren planını bulmuş. Anında bağımlılığımdan kurtuldum ve özgürüm’’ dedi.  Kitabı okuyarak, sigarayı yaklaşık 6 ay önce bıraktığını belirten Mehmet K., ‘’Sigarayı bırakarak keyif almayı öğrendim’’ diye konuştu. Cüneyt A. ise 20 yıldır günde en az bir, bazen iki paket sigara içtiğini anlattı.  Cüneyt A, “Kitabı, sigara içerek okudum ve yarısına gelmeden elimdeki sigaraya bakarak ‘Bunu bir daha içmeyeceğim’ dedikten sonra söndürdüm. O gün bugündür içmiyorum’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı