« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bir kitap

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
'Anlamak' Tutkunu Bir Matematikçi

Türkiye Bilimler Akademisi yayını

Hazırlayanlar: Tosun Terzioğlu, Akın Yılmaz


Türkiye Bilimler Akademisi Yaşam Öyküleri dizisinde Cahit Arf’ın hayat öyküsünü yayımladı. Cahit Arf kitabı, ülkemizde matematik denince akla gelen en önde bilim insanımız. Kitap, bu bilim insanının çalışmaları ve meslektaşlarının anı ve düşüncelerini içeriyor.

Cahit Arf, dünya matematik literatürüne katkıda bulunduğu gibi, çok iyi matematikçiler yetiştirdi ve kendi çevresinde bir bilimsel ve insani merkez oluşturdu.

Cahit Arf, bunun yanısıra, ülkemiz üniversite öğretim öğrenim düzeyinin hızla yükselmesi için çaba gösterdi, üniversitelerimizde sürekli yüksek standartları savundu..

Kitapta, Akademi Başkanı Engin Bermek’in önsözü yazdı ve Tosun Terzioğlu da sunuş yazısını. Kitapta, Cahit Arf’ın çeşitli zamanlarda yaptığı konuşmalardan, verdiği konferanslardan da yararlanıldı. Ayrıca ailesi çevresiyle yapılan konuşmalar ve elde edilen belgelerle kitabın içeriği oluşmuş..

Kitabın başlık ve arabaşlıkları:

Özgürce düşünebilmek, Bilim üretebilmek, Üniversite olabilmek, Anlamak, Bilimi hayata uygulayabilmek, Sonsuza varmak. bu bölümler Arf’ın hayat öyküsünü, bilimsel hayatını ve son zamanlarını anlatıyor.

Cahit Arf’i tanıyan ve onunla birlikte olmuş veya çalışmış bilim insanları Sait Akpınar, Tosun Terzioğlu, Ersan Akyılız, Aydın Aytuna, Şafak Alpay, Ali Rıza Berkem, Mehpare Bilhan, Halim Doğrusöz, Refet Erim, Uğur Ersoy, Gündüz İkeda, Erdal İnönü, Rahmi Güven, Cemal Koç, Halil Karakaş, Fikret Kortel, Robert Langlands, Turgut Önder, Nimet Özdaş, Erdoğan Şuhubi, Ali Sinan Sertöz de Arf’i anlatıyor. Bir büyük bilimcimizi tanıyoruz kitapla. (www.tuba.org.tr)

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler