Bir kez tehlike atlattı, ikincide kaçırıldı

08 Temmuz 2009 - 10:19Son Güncelleme : 08 Temmuz 2009 - 13:49

“Horizon-1” adlı kuru yük gemisini ele geçiren silahlı deniz haydutlarının 5 kişi olduğu, geminin Somali karasularına doğru yönlendirildiği bildirildi.

Suudi Arabistan'dan Ürdün'e giden, “Horizon-1” adlı yük gemisi, TSİ 08.15'te silahlı 5 deniz haydudu tarafından ele geçirildi.

“Horizon-1” gemisinin bağlı bulunduğu Horizon Denizcilik İç ve Dış Ticaret A.Ş'nin Personel Müdürü Ömer Özgür, gemiye saldırıda bulunanların silahsız 3 deniz haydudu olduğunu bildirmişti.

23 Türk mürettebatın bulunduğu gemi ile hala bağlantı kurulamadığı ve deniz haydutlarının, herhangi bir talepte bulunmadıkları da öğrenildi. Deniz haydutlarının, gemiyi Somali karasularına doğru yönlendirdiği de kaydedildi.

DAHA ÖNCE DE TEHLİKE ATLATMIŞTI

“Horizon-1” kuru yük gemisi, Ukrayna'dan Çin'e giderken, 19 Mart'ta tehlike atlatmıştı. “Horizon-1”, Aden Körfezi'nde seyir halindeyken, 5-6 mil yakınında bulunan Hollanda bayraklı “Titan” adlı gemi deniz haydutlarınca kaçırılmış, bunun üzerine gemidekiler yakınlarında deniz haydutlarına ait botların görüldüğünü ve diğer haydutların “Titan”a çıktıklarını Denizcilik Müsteşarlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezine iletmişti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile irtibat kurularak bölgede bulunan NATO güçlerine ait bir savaş gemisi olay yerine yönlendirilmiş, daha sonra uydu telefonuyla gemiyle kurulan bağlantıda, geminin kaptanı, kendilerine doğru bir savaş gemisinin gelmesi üzerine tehlikeli durumun ortadan kalktığını bildirmişti.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 66 Yorum }
 • guven alphan 8.7.2009 15:12:16
  Nato güçlerini de ,amma abartmışım gözümde,sönen yangına giden itfayeciler gibiler.,<br> dünyanın her yerinde...
 • mine vatansever 8.7.2009 15:07:47
  Sizce çözülemiyecek bir durummu?<br>Oysa Korsan,adı üserinde..Bir haberde duymuştum aç insanlara bu paraları aktarıyorlarmış..Birileri açmı bırakıyor bunları...<br>
 • Mehmet Çaglayan 8.7.2009 15:04:19
  3 silahsiz çöp gibi haydut, 23 Türk'ü ve koca gemiyi kaçirdi öyle mi? Inanilir gibi degil! Bir zamanlar derlerdiki "Bir Türk Dünyaya bedel!".
 • murat günaydın 8.7.2009 15:01:50
  Minareyi çalan kılıfını hazırlıyor, bir gemi gönderdik diye böyle olaylar olamayacak mıydı?Zaten korsanlar dur durak dinlemiyorlar diye gitti gemimiz ve UN da o yüzden orada.UN olmasa bile bizim çocuklar kesinlikle o yüzden orada en azından buna eminim.Bu arada "akp" li arkadaş, çok safsın yahu...
 • koyu yorum 8.7.2009 14:17:47
  Tüh o kadar da göstere göstere göndermiştik gemilerimizi demek ki Korsanlar:1 Nato :0
 • serkan kaya 8.7.2009 14:11:40
  biz bu ülkeye 2 tane savaş gemisi yolladık. bir gemimizi dahi koruyamıyoruz. zaten geçecek gemi sayısı belli. neden üstünü 3 tane tam teczihatlı asker koyamıyoruz. tehlikeli bölgeyi geçene kadar gemide dursalar. bu korsanlar neden birane israil gemisi kaçıramıyor.
Sayfa Başı
Haberleryassıada inşaatErtuğrul GünayDinamo Kievmaçşampiyonlar ligiBeşiktaş maçı ne zamanahmet hakan