Ege Haberleri

EGE

  Bir kereden bir şey olur

  Hürriyet Haber
  20 Aralık 2014 - 01:15Son Güncelleme : 19 Aralık 2014 - 17:58

  YAŞAR Üniversitesi'nde bilgilendirme seminerine katılan İzmir Emniyeti Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi eğitmeni Bircan Birkan, öğrencilere uyuşturucu maddelerin zararlarını anlattı. Madde bağımlılığında, en etkili çözümün "hayır" diyebilmek olduğunu belirten Bircan Birkan, "Ne kadar net söylerseniz, sizi buna itmeye çalışan kişinin ikna olasılığı o kadar azalacaktır. 'Bir kereden bir şey olmaz' en büyük kandırmacadır, bir kereden bir şey olur" dedi.

  İzmir'de narkotik polisi tarafından, 2014'ün ilk 11 ayında 7 bin 877 operasyonda, yaklaşık 2.5 ton esrar, 76 bin 500 uyuşturucu hap, 67 kilo sentetik uyuşturucu, yaklaşık 100 kilogram uyuşturucu yapımında kullanılan sentetik madde, 40 kilogram eroin, 1 kilo 750 gram da kokain ele geçirildi. Bu operasyonlarda 10 bin 449 şüpheli yakalandı, 457'si tutuklandı.

  YALNIZCA "HAYIR İSTEMİYORUM" DEMENİZ YETERLİ
  Uyuşturucunun zararlarını, zehre alıştırmak isteyen kişilerin nasıl kandırma yöntemleri izlediklerini anlatan polis memuru Bircan Birkan, "Acaba mı? Bir kez denesem mi? gibi yaklaşımlar, karşı tarafın üzerinize gelmesine neden olur. Alıcı olmazsa satıcı da olmaz. En önemli görev gençlere düşüyor. Sadece 'hayır istemiyorum' denmesi en önemlisi. 40 yıl boyunca sigara kullanana 'bağımlısın' dendiğinde, kabul etmiyor, 'istersem bırakırım' diyor, bağımlılık olarak görmüyor. Bu tamamen bir kendini kandırma durumu" diye konuştu. "İradesi zayıflar bağımlı olur" anlayışının gerçeği yansıtmadığının altını çizen Bircan Birkan, "Maddeyi kullanan herkes bağımlı hale gelir. Ne psikolojik ne de fizyolojik özellik farketmez, herkes eşit risk altındadır" dedi.

  Bir kereden bir şey olur

  NEDEN MADDE KULLANILMAYA BAŞLANIYOR?
  Uyuşturucu kullanan kişilerin neden kullanmaya başladıklarını araştırdıklarını kaydeden Birkan, "Merak duygusu bağımlılığa giden yolda bir başlangıç. Aslında insanda olması gereken bir duygu, ancak hayatta her şey denenmek zorunda değil. Maddelerin zararlarıyla ilgili edindiğimiz bilgiler bizim merak duygumuzu giderecektir. Arkadaş etkisi de çok önemli. Kim verdi maddeyi sana, dediğimizde aldığımız cevaplar, 'arkadaşım, yurttan, okuldan, mahalleden, kafeden tanıdığım, sevgilim' oluyor. Yabancı kişiler değil, bilakis yakınındaki kişiler maddeyi veriyor. " diye konuştu.

  NASIL KANDIRIYORLAR?
  Ergenlik döneminin savunmasız bir dönem olduğunu belirten Bircan Birkan, "Maddeye alıştırmak isteyenler, kandırma yöntemleri uygular. 'Hoşuna gitmezse kullanmazsın' denilerek makul hale getirmeye çalışacaklardır. Kişi bu durumda özdeşlik kurar. 'Ben kullanmadım sen kullan dese' kullanmaz, kafasında soru işareti olur. En büyük tuzak, ilk kez verildiğinde ücretsiz verilmesi. Çünkü karşısındaki biliyor, istediği parayı fazlasıyla alacağını, asıl amacı bağımlı hale getirmek. Diğer maddeleri kullananların büyük bir çoğunluğu sigara da kullanıyor. Sigara bir ön basamaktır. Sigara kullanmayarak diğer maddelere geçişi de engellersiniz" dedi.

  Madde bağımlılığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyleyen Bircan Birkan, "Sağlık kuruluşlarında kişi rahatlıkla gidip tedavi yaptırabilir. Bunun için kurulan birçok özel AMATEM gibi birimler var. Mutlaka bir hekimin yardımı alınmalı. Uyuşturucu madde bulundurmak, satmak ve kullanmak suç. Sadece kullanmanın cezası 2 ila 5 yıl hapis. Ancak kişi kendisi sağlık kuruluşuna gider ve tedavi olursa herhangi bir ceza almaz" diye konuştu.

  AİLELER NELERE DİKKAT ETMELİ?
  Ailelerin dikkat etmesi gerekenleri de aktaran Bircan Birkan, "Örneğin gözaltı morlukları, gözbebeklerinde büyüme birer belirtidir. Kullandığı maddeye göre belirtiler de değişir. Vücutta kızarıklıklar ve yaralar oluşmaya başlar, agresiflik, saldırgan tutum, hepsi birer belirtidir. Fiziksel belirtilerin yanı sıra psikolojik değişiklikleri de değerlendirmek lazım. Ergenliğe de çok benzer, ayırt etmek kesinlikle bir uzmanın yardımıyla olabilir. Şüphe edildiği zaman bir uzmanın yardımını alıp teşhis konulmalı" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı