Gündem Haberleri

  ‘Bir kereden bir şey olmaz’ kararı

  Dinçer GÖKÇE
  26.07.2012 - 00:56 | Son Güncelleme:

  Aldatma gerekçesiyle açılan boşanma davasında mahkeme, kadının bir erkekle aldatmasını, haysiyetsiz bir yaşam olarak görürken Yargıtay itiraz etti: Evlilik birliği sarsılmış olabilir ama bir kerelik aldatma haysiyetsizlik kabul edilemez.

  İstanbul’da yaşayan D.B. (39), karısı G.B.’nin (35) kendisini başka bir erkekle aldattığı, onunla yaşadığı iddiası ile boşanma davası açtı. Üsküdar 2’nci Aile Mahkemesi’nde görülen davada D.B., karısı G.B.’nin M.H. ile olan 52 sayfalık telefon dökümünü, SMS görüşmelerini, birlikte tatile gittiklerine ilişkin görüntüleri mahkemeye sundu. Aile Mahkemesi davacı kocanın talebini yerinde gördü; kadının sadakatsizlik gösterdiği gerekçesi ile çiftin boşanmasına karar verdi. Boşanma kararında gerekçe olarak ise şu hususlara yer verdi:

  Mutat olmayan saatlerde

  “Mutat olmayan saatlerde ve yoğun bir şekilde yapılan görüşmelerin hayatın olağan akışına uygun görülemeyeceği, keza dosyaya ibraz edilen mesaj dökümleri de gözetildiğinde, davalı G.B. ile M.H. arasında bir ilişkinin yaşandığının anlaşıldığı, davalının evli bir kadın olduğu düşünüldüğünde bu davranışların ‘sadakatsizlik’ olduğu anlaşılmış; davacının haklı olduğu, evlilik birliğinin temelinde sarsıldığı, davalının kusurlu davranışları ile buna sebebiyet verdiği, davacının davasının kabulü ile tarafların boşanmalarına karar verilmesi gerekmiştir.”

  Evliliği sarsar ama...

  G.B.’nin avukatı kararı temyiz etti. Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi çiftin boşanmasını sağlayan yerel mahkemenin kararını bozdu. Gerekçe olarak da, aldatma olayının süreklilik göstermediği, bir defalık bir davranış olduğunu gösterdi ve şu hükme yer verdi: “Davalı kadının bir başka erkekle cep telefonu ile konuştuğu ve mesajlaştığı, toplanan delillerle anlaşılmaktadır. Ancak davacı kocanın boşanma davası ‘haysiyetsiz hayat sürme’ sebebine dayanmaktadır. Süreklilik göstermeyen bir defalık bir davranış Türk Medeni Kanunu’nun 166’ncı maddesindeki evlilik birliğini temelden sarsılması durumu için yeterli olabilirse de haysiyetsiz hayat sürme sebebine dayalı boşanma kararı için yeterli değildir.”

  ‘Aldatma aldatmadır’

  “Yargıtay bu kararı ile kısacası bir kereden bir şey olmaz diyor” diyen davalı koca D.B. karara ilişkin şunları söyledi: “Aldatmanın biri-ikisi olmaz. Aldatma aldatmadır. Yargıtay, bu kararı ile bize, ‘boşanma davası açmayın’ diyor. Oysa dört yıldır süren bir ilişkiden söz ediyoruz.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı