"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Bir kentsel dönüşüm fiyaskosu

Rahmetli kayınvalidem 2005 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi ile sözleşme imzalayarak Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesinde hak sahibi oldu.

O dönemde en kısa zamanda evsahibi yapılacağı sözü verilerek haksahiplerinin arsaları kamulaştırıldı. Ancak aradan 8 yıl geçmesine rağmen daha hiç kimseye evlerinin tapusu verilmedi.
Ankara’dan Esenboğa Havaalanına giderken Pursaklar ve Çevreyoluna gelmeden önce yolun sağında Altındağ Bölgesi’nde ve yolun solunda Keçiören’de yer alan gecekonduları yıkarak yerine çağdaş konutlar yapma iddiasıyla yola çıkılarak TOKİ-Ankara Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile başlayan macerada bölgede evi arsası olan hak sahipleri ile sözleşme imzalanarak arsaları Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılmış ve bu arsaların karşılığında hak sahiplerine birkaç yıl içinde modern konutlar verileceği sözü verilmiştir.
Bu kapsamda TOKİ tarafından ilk ihale 1.12.2006 da yapılmış ancak 1 firma teklif verdiği için ihale iptal edilmiş, ardından yeniden ihale açılarak Şubat Mart 2007’de 5 etap halinde yaklaşık 3600 konut değişik müteahhitlere ihale edilmiştir. Daha sonra etaplar halinde ihalelere devam edilerek inşaatlara başlanmıştır. TOKİ tarafından aynı tarihlerde ya da daha sonra ihale edilen benzer birçok proje bitirilip hak sahiplerine teslim edildiği halde Kuzey Ankara Projesi kapsamında 15 etap halinde ihale edilen yaklaşık 8100 konutun aradan 6 yıl geçmesine rağmen hala tamamı bitirilememiştir. Biten etaplardaki konutlar da uzun süre bekletilip teslim edilemediği için eskimeye başlamıştır.
İnşaatlar bir taraftan devam ederken her tarafa asılan afişlerle halka duyurularak Başbakanın katılımıyla 20 Ocak 2012 tarihinde yapılan gösterişli kura çekiliş töreniyle konutların sahipleri belirlenmiştir. Bu törenin ardından konutların sahipleri belli olmasına rağmen 2012 yılı sonuna kadar kimseye anahtar verilmediği gibi konutlarını görmek için binalara sokulmamışlardır. Ancak yıl sonunda 3 Aralık 2012 den itibaren 4 etapta 2746 konut hak sahiplerine teslim edilmeye başlanmıştır. Diğer etaplardaki yaklaşık 5350 konutun ne zaman teslim edileceği ve teslim edilen daire sahiplerine tapularının ne zaman verileceği yada neden verilmediği belirtilmemektedir. Evlerini alan hak sahipleri tapu olmadığı için evlerle ilgili hiçbir işlem yapamamakta ancak konutlar için oluşturulan yönetimlere aidat ve yakıt parası ödemektedirler.
Büyük törenlerle, reklamlarla başlanan proje hem TOKİ hem de Büyükşehir Belediyesi için tam bir fiyasko olarak ortada durmaktadır. Hak sahipleri için yapılan konutların bir kısmı giriş katının birkaç kat altında olup odalar duvara bakmakta bazılarının içinden doğalgaz boruları geçmekte, blokların büyük çoğunluğunda yeterli otopark bulunmamaktadır. 2005 yılında sözleşme imzalayarak evlerini arsalarını Belediyeye devreden hak sahiplerinin bir kısmı evlerini görmeden vefat etmiş kalanlarda aradan 8 yıl geçmesine rağmen hala evlerine kavuşamamışlardır.
7 Mart 2013 tarihinde Danıştay Başkanlığı’nda yapılan ‘Kentsel Dönüşüm ve Çevre’ konferansında Melih Gökçek proje hakkında bilgi verirken 8100 vatandaşımızın kuralarını çektik ve evlerini teslim ettik demiş. Ancak söyledikleri gerçeği yansıtmıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi 15 etaptan sadece 4’ünü teslim ettiler. Anahtar verilenlerin de tapularını veremediler. Kalan konutların ne zaman anahtarlarının verileceği ve tapularının dağıtılacağı hakkında bilgi almak için muhatap bulunamamaktadır.
İsmi saklı bir hak sahibi

GÜNÜN SÖZÜ
“Algılar tıpkı bir göz aldanması gibi bir anda tersine dönebilir.”
(Hans Magnus Enzensberger)

X