"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Bir kadının başka kadına yaptığını kimse yapmaz

Ben 22 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Köşenizi takip etmeye çalışıyorum. Birçok konuda biz gençlere yardımınızın dokunduğunu söylemeden geçemeyeceğim ve çok teşekkür ediyorum.

Ancak kadın-erkek ilişkilerinde özellikle de aldatma konusu geçtiğinde nedense hep erkek tarafına yüklenildiğini sezinliyorum.

Fakat biz erkekler bu işi yaparken tek başımıza yapmıyoruz ve yine başka bir hanımla birliktelik yaşıyoruz. Bence bir kadının başka bir kadına yaptığını, kimse kimseye yapmaz.

Övünerek söylemiyorum ama ben de aldattım ve aldatıldım. Ancak şu bir gerçek ki böyle bir olayı yaşayan insanın sonraki ilişkisinde karşı tarafa güvenmesi oldukça zorlaşıyor.

Şu anki birlikteliğimde, belki karşı tarafın en ufak bir suçu olmamasına rağmen, söylediklerine ve yaptıklarına şüpheyle yaklaşmaktan kendimi alıkoyamıyorum.

Onların bizlere güvenmediği kadar ben de hanımlara güvenmiyorum. Çünkü erkek arkadaşı olmasına rağmen benimle birliktelik yaşayabilen birçok insana şahit oldum. Sanıyorum ki ben de dahil olmak üzere gençlik giderek yozlaşıyor.

RUMUZ: FAITHFULL


Çok haklısın oğlum... Gençliğin bozulmakta olduğunu sosyologlar, psikologlar da görüyor ve tartışıyorlar. Bu bozulmanın nedenlerini araştırırken, ergenlik çağının giderek gerilediği gerçeği üzerinde duruluyor.

Bir yandan da televizyonların, televole programlarının, bazı filmlerin, bazı dizilerin de gençlik üzerinde inanılmaz olumsuz etki yaptığını hemen hemen herkes söylüyor.

Gençler birçok sorun yaşarken, bir yandan da maddiyata, alışveriş tutkusuna, tüketime sürükleniyor ve tüm çevrelerinde özellikle de TV’lerde ünlülerin birbiriyle ilişkilerini izleyip onları örnek alıyorlar. Onların ihanet öyküleriyle yetişiyorlar.

Erkeklerin ihaneti o kadar yaygın ki; kadınlar da artık yalnızca aldatılan zavallı kadın olmak yerine, onlar gibi aldatmayı öğrenmiş durumdalar.

Ama yine de sana bu konuda hak veriyorum. Kadınların, bir başka kadına yaptığı çok acımasızca... Evli erkeklerle beraber olma meraklarını anlamakta güçlük çekiyorum.

Ameliyatım sırasında asistana aşık oldum

Güzin Abla; yazılarınızı sürekli okuyorum, dertlilere derman oluyorsunuz. Bana da derman olacağınız umuduyla yazıyorum. Ben 2002’de Ankara Numune Hastanesi’nde ameliyat oldum. Orada bir asistan doktorum vardı; bana çok yakın ve ilgili davranıyordu.

Hastanede 15 gün kaldım, her viziteye geldiğinde ya da her gördüğünde gözlerimin içine bakar, bana yakın davranırdı. Bu ilgisi ona aşık olmama yol açtı. O gün bu gündür onu bir türlü unutamıyorum. Hiçbir zaman aramadım; sesini bile duymadım, ama yine de onu sanki yanımdaymış gibi çok seviyorum. Ne yapmalıyım? Yardımınızı bekliyorum. RUMUZ: PERİ


Hastane atmosferi içinde, hasta psikolojisindeki bir genç kız kendisine yakın gördüğü doktoruna aşık olabilir. Daha doğrusu bu aşk değil, minnet duygusu veya o sırada birine tutunma ihtiyacıdır. O genç doktorun da, ameliyat geçirmiş gencecik bir kıza yakın davranması çok doğaldır.

Ama bu demek değil ki, zaman zaman doktor-hasta ilişkisi içinde yakınlaşmalar olmuyor, hatta evlilik de yaşanmıyor. Bu mümkün tabii, ama 4 yıl önce yaşadığın bu olayı bu kadar önemsemen, onu aklından çıkaramaman doğal değil.

Madem onu bu kadar beğenmiştin, ona bir fırsat verseydin.

Şimdi belki aynı hastanede çalışmıyordur, hatta seni hatırlamıyordur bile... Bence "ne yapayım" demek için çok geç...

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun

Bu değerli bayramımız nedeniyle sizlere Atatürk’ten bir anı sunmak istedim...

İzmir kurtulmuş, çok tatlı bir yorgunlukla, Atatürk ve arkadaşları Ankara’ya hareket ederler. Ertesi kompartımanın kapısını çalar yaveri; yorgun, bitkin, kravatını yıkamaktadır Ataturk.

Yaveri "Paşam, hiç mi uyumadınız, niye böylesiniz" der.

"Çocuk; kompartımanıma yastıkla battaniye koymayı unutmuşsunuz. Kolumu yastık yaptım; ağrıdı. Setremi yastık yaptım; üşüdüm... Ben de uyuyamadım kalktım" der. Yaveri "Aman paşam! Birimize haber verseydiniz hemen size yastıkla battaniye getirirdik" der.

Ve bir ülke kurtarmaktan dönen komutan şu tarihi sözleri söyler: "Geç fark ettim; hepiniz en az benim kadar yorgundunuz. Hiçbirinize kıyamadım. Önemli olan benim değil, milletimin rahat uyuması..."

İşte gerçekten onun sayesinde bugün hálá yataklarımızda rahatça uyuyabiliyoruz...
X