Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bir kadın mahkum daha öldü

  Hürriyet Haber
  22 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Aralık 2000 - 00:01

  ''Hayata Dönüş Operasyonu'' kapsamında Uşak E Tipi Cezaevi'ndeki operasyonda kendini yakan ve İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan 2 kadın mahkumdan 1'i öldü.

  Jandarmanın dünkü operasyonundan sonra koğuşta kendini yakan ve vücutlarında yüzde 80 yanık bulunan mahkumlardan Yasemin Cancı ve Berrin Bıçkılar, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu ağır olan ve müdahaleyi reddettiği bildirilen 33 yaşındaki Cancı, bugün öğlen saatlerinde hayatını kaybetti. Tedaviyi kabul etmediği öğrenilen diğer mahkum Bıçkılar'ın ise durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

  Cancı ve Bıçkılar'ın, yasadışı DHKP-C örgütü adına faaliyetlerde bulundukları iddiasıyla cezaevinde oldukları belirtildi. Bıçkılar'ın 1995'te İzmir'deki operasyonda yakalandığı kaydedildi.

  Uşak E Tipi Cezaevi'nde, ölüm orucundaki kadın mahkumların durumlarının kötüleşmesi üzerine, jandarma operasyon düzenlemiş, jandarmanın koğuş kapısı arkasına kurulan barikatı dağıtarak içeri girmesi üzerine Berrin Bıçkılar, Yasemin Cancı, Vicdan Şahin, Sevgi Erdoğan ve soyadları henüz öğrenilemeyen Kevser, Mehtap ve Sevim adlı terör suçluları, kendilerini yakmıştı. Durumları ağır olan Cancı ve Bıçkılar dışındaki mahkumlar, Uşak Devlet Hastanesi'ne kaldırılmışlardı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı