Ege Haberleri

EGE

  Bir isyan da konfeksiyondan

  Burcu TANER, (DHA)
  26 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ağustos 2012 - 16:13

  TÜRKİYE Moda ve Hazırgiyim Federasyonu (TMHF) İstişare Kurulu Üyesi Nedim Örün, Türkiye turizmini baltaladığı için yoğun şekilde eleştirilen herşey dahil sisteminin, tekstil sektörünü de vurduğunu söyledi.

  Örün, Balıkesir Ayvalık’tan Antalya Alanya’ya kadar uzanan hemen hemen tüm tatil yörelerinde uygulanan sistemle ilgili çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Tekstil ve hazırgiyim sektörünün iç piyasada çok da parlak günler geçirmediğini, gelinlikten denime, tişörtten takım elbiseye kadar talep düşüşü yaşandığını ifade etti.


  Zor günler yaşanıyor
  Türkiye’yi yakından ilgilendiren Avrupa’daki durgunluk, sıkı para politikaları ve kurlar nedeniyle sektörün zor günler geçirdiğini belirten Nedim Örün, “Bunlara ek olarak özellikle yaz aylarında satışlarımızı düşüren bir sistem herşey dahil. Sektörümüzün tüm turizm yörelerinde gizli, adı konmamış bir ihracatı vardı. Geçtiğimiz yıllarda ister Arap, Rus, ister Alman, Fransız turistler olsun, önemli ölçüde hazırgiyim ve tekstil alışverişi yaparlardı. Ama herşey dahil sistemi nedeniyle bu insanlar şimdi otellerden dışarı çıkmıyorlar. Bu da direkt olarak bizim sektörü vuruyor” diye konuştu.


   Herkes şikayetçi
  Herşey dahil sisteminden daha az döviz getirmesi ve kaliteyi düşürdüğü gibi nedenlerle turizm sektörünün de şikayetçi olduğunu vurgulayan Örün, “Turizmciler hiç vakit kaybetmeden kendi aralarında toplanarak önümüzdeki sezon için bu sorunu çözmeleri gerekiyor. Çünkü bu sıkıntı çözülürse bu gizli ihracat da ülkeye katma değer sağlamaya devam edecek. Bu aslında bizim iç pazardan sonra ikinci bir ihracat kalemi olarak gördüğümüz bir alan” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı