Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bir işkence iddiası daha

  Fatih KARAÇALI/ADANA, (DHA)
  30.10.2008 - 12:14 | Son Güncelleme: 30.10.2008 - 12:14

  İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube Başkanı Ethem Açıkalın, son 10 gün içinde 82 kişinin ‘gözaltına alınırken ve karakola götürülürken ekip otosunda şiddete maruz kaldıkları’ iddiasıyla kendilerine başvuruda bulunduğunu belirterek, “Şiddet karakolda değil, yolda uygulanıyor. Şiddette kayıt dışılık söz konusu” dedi.

  Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın, cezaevinde kötü muamele gördüğü iddiaları üzerine başlayan sokak eylemlerine müdahale sırasında polis ve jandarmanın kontrolsüz güç kullandığıiddia eden Açıkalın şunları söyledi:

  “Yakalamayla başlayıp, gözaltı raporu alınıncaya kadar geçen süre içinde, sistemli olarak şiddet uygulanıyor. Yakalama sırasında yere yatırılıp tekmelenenler, ekip otosuna götürülürken yerlerde sürüklenenler ve kameraların olmadığı yerlerde özellikle ekip otosunda copla kafası, gözü yaralananların sayısında artış gözlendi. Karakola girip, raporu alındıktan sonra kimseye şiddet uygulanmıyor ama öncesinde yapılanlar yetiyor. Şiddet artık kayıt dışı uygulanıyor. Şiddette kayıt dışılık söz konusu.”

  ŞİDDET RAPORLARLA BELGELENDİ

  Yasadışı gösteriler nedeniyle son dönemde Adana kent merkezinde ve Ceyhan İlçesi'nde, toplam 157 kişinin gözaltına alındığını kaydeden Ethem Açıkalın, gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilenler ve serbest bırakılanların aileleriyle tek tek görüştüklerini, aralarında ilköğretim çağındaki 13 çocuğun da bulunduğu 82 kişinin şiddete maruz kaldığını saptadıklarını kaydetti. Açıkalın, “Şiddete maruz kaldıklarını söyleyenlerin tamamı, görüntüyle belgelendi. Tamamının hikayesi derlendi ve rapor olarak Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na sunulmak üzere gönderildi. Hepsi de gözaltına alınırken ve ekip otosunda sistemli bir şekilde dayağa maruz kalmışlar” dedi.

  Türkiye’de kayıt dışı işkence olaylarının arttığını öne süren İHD Şube Başkanı Ethem Açıkalın şöyle devam etti:

  “İşkence emrini veren polis amirleridir, onların cezalandırılması gerekir. Bu Türkiye’nin kaderi olamaz. Ceza kanunu bellidir, orantısız güç kullanılamaz. Gücü kullanan polis, ama ona bunun emrini veren amiridir. Bu emri veren amir ağır bir şekilde cezalandırılırsa, bu tip olayların önü kesilir. Eğer bir suç işleniyorsa cezasını polisler değil mahkeme vermeli.”

  Rapordan işkence iddiaları

  İHD’nin hazırladığı rapordaki işkence iddialarından bazıları şöyle:

  Ceyhan’da ki eylemden sonra gruplar dağılırken sivil polisler, 28 yaşındaki 5 çocuk annesi D.M.’nin evini basıp, ‘korsan gösteriye katıldığı’ gerekçesiyle gözaltına alarak, çevik kuvvet ekiplerine teslim etti. Polis otosuna bindirilen D.M., karakola gidene kadar vücuduna ve kafasına copla vurularak dövüldü. Yediği dayak yüzünden karakolda fenalaşan kadın Ceyhan Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Müdahale sonrası karakola tekrar getirilen D.M., yine fenalaşıp kusmaya başladı. Yeniden hastaneye götürülüp, serum bağlanan D.M., ertesi sabah, hiç bir işlem yapılmadan serbest bırakıldı.

  14 YAŞINDAKİ KIZIN ELİNE BASTILAR

  Ova Mahallesi 2 sokaktaki eylemler sonrası, ablası ve amcasının kızıyla birlikte yürüyen ilköğretim okulu 8’inci sınıf öğrencisi 14 yaşındaki B.Ö., çıkmaz sokakta sivil polislerce durduruldu. Saçlarından sürüklenerek polis aracına kadar götürülün kız, adını adını soran polislere, adını söyledikten sonra, “Sen örgütün üst kademe yöneticisinin ismini taşıyorsun. Sen de teröristsin” denilerek tekmelenerek yere düşürüldü. Polis, ayağa kalkmak isteyen kıza, “Bununla sen bize taş atarsın” diye bağırıp, eline bastı. Tutuklanan kız, Karataş Cezaevi’ne konuldu.

  Açıkalın, Ceyhan’daki sokak eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan M.B. ile S.B.’nin de rapor alınmadan emniyete götürülüp, sistemli şekilde dövüldüğünü, dayağın etkisiyle her iki kişinin vücudunda morluklar meydana geldiğini, S.B.’nin başına aldığı cop darbeleri nedeniyle görme zorluğu çektiğini söyledi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı