Bir iş ortağında ne aramalıyım?

Hürriyet Haber
20 Ekim 2015 - 17:51Son Güncelleme : 17 Mayıs 2016 - 15:45

Bir iş kurmak, bir girişimcinin yaşayacağı hem en zor hem de en faydalı deneyimlerden biridir. Bu nedenle çoğu girişimci masrafları karşılamak, hayal gücü oluşturmak ve akıl sağlıklarını korumak için bir iş ortağıyla güçlerini birleştirir.

Birisiyle ortaklık kurmadan önce, aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

1. Bir iş ortağı istiyor musunuz yoksa bir iş ortağına ihtiyacınız mı var?

İş kurmak risklidir. Bu riski tek başına almak imkansız görünebilir. Kendinizi başka birine bağlamadan önce, tek başınıza iş kurma seçeneğini araştırın. Tek kişilik girişimciliğe ne kadar hazır olduğunuzu görünce şaşırabilirsiniz.

2. Olası iş ortağınızın güçlü bir finansal durumu var mı?

Pek çok insan yiyip içerken eğlenceli olabilir, ancak başka biriyle geçimi paylaşmak söz konusu olduğunda, dikkatli olun. Gizli kapaklı bir şey olmadığından emin olmak için detaylı bir kredi denetimi gerçekleştirin. Finansal varlığına ilişkin belgeleri talep edin ve siz de ortağınıza aynılarını gösterin. İş ortağınızın mali yönden sorumlu olması önemlidir.

3. Potansiyel iş ortağınızla paylaştığınız ortak özellikler var mı?

Değerleriniz, hedefleriniz ve iş etiğiniz nedir? Bunlar örtüşüyor mu? Sıfırdan bir iş kurmak uzun bir süreçtir. Basit bir iş gibi görünebilir, ancak bir ortaklığa balıklama atlamadan önce kurucu ortağınızın temel değerlerini göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Marka kimliği, işyeri politikaları ve uzun süreli büyüme stratejileri gibi iş değerleri söz konusu olduğunda aynı görüşe sahip olduğunuzdan emin olun. Benzer şekilde, ikinizin başkalarına — ekibinizden tutun, yükleniciye, müşterilere ve medyaya kadar — aynı saygı çerçevesinde davranması önemlidir.

4. Potansiyel ortağınızın becerileri sizinkini tamamlıyor (veya çakışıyor) mu?

İş yükünü paylaşmak, ortaklık kurmanın en iyi nedenlerinden biridir. Ancak eğer becerileriniz örtüşüyorsa, kendinizi birbirinizle yarışırken bulacaksınız, veya daha da kötüsü, beceri eksikliğiniz olacak ve yeni şirketiniz zor duruma girecek. İdeal olarak, siz ve ortağınız işletmenin liderlik ihtiyaçlarını farklı, ama birbirini tamamlayıcı şekillerde karşılayacaksınız. Örneğin, eğer siz nasıl anlaşmaya varılacağını bilen karizmatik bir tipseniz, strateji konusunda daha rahat olan daha entelektüel bir kişilikle ortak olmak isteyebilirsiniz.


5. Bir işletme avukatına danışmayı düşünüyor musunuz?

İşçi meseleleri, gayrimenkuller ve telif hakkı koruması dahil olmak üzere milyonlarca nedenden ötürü bir iş kurmadan önce bir avukata danışmalısınız. Elde ettiğiniz kâr üzerinde eşit hakka sahip olan başka bir kişiyi de eklediğinizde, bu nedenler artar. Baştan beri güvendiğiniz bir küçük işletme avukatı edinin ve ortağınızla yasal gereksinimler konusunda sorun yaşamayacağınızdan emin olun.

6. Aynı iletişim tarzına sahip misiniz?

İş ortaklığı da dahil olmak üzere her ilişkinin başında genellikle başkasının tuhaf iletişim tarzına sabır gösteririz. Hatta e-postalarda doğru dilbilgisi kullanmamasını sevimli bulabilir veya gece yarısı strateji hakkında yapılan telefon görüşmelerinden keyif alabiliriz.

Ancak milyonlarca etkileşimden sonra, bu küçük farklılıklar ciddi gerginliklere yol açabilir. Sizin ve iş ortağınızın herhangi bir ürün geliştirmeden veya bir kağıt imzalamadan önce büyük bir dürüstlük çerçevesinde iletişim kurabildiğinden emin olun.

7. Kendinizi ve markanızı koruyor musunuz?

Güç birliği yapmak canlandırıcıdır, ancak aynı zamanda sizi savunmasız bir duruma sokar. Bu ortaklığın iş kimliğinizi ne yönde etkileyeceğini hesaba kattınız mı? Potansiyel iş ortağınızın buralara kadar getirdiğiniz miras üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağından emin olun. Bu sizin ilk işletmenizse ve gelecekte yükselme şansını tamamen koruyorsanız aynı mantık geçerlidir.

8.  Sahipliği nasıl böleceksiniz?

“Çoğu kurucu öz sermayeyi her kurucu arasında eşit şekilde bölmeye karar verir, çünkü  New York'ta yüksek büyüme teknolojisi ve tüketim malları girişimlerini temsil eden bir avukat olan Nathan Whitehouse'a göre en “adil” yöntem bu gibi görünür, “ancak bu çok tehlikeli ve maliyetli bir hata olabilir.”

Adalet, yeni şirketinizin sahipliğini nasıl böleceğinize karar vermenin anahtarıdır. Sizin ve potansiyel ortağınızın anlaşmazlık yaşaması durumunda kârların gereğince bölüştürülmesini ve eşitliğin bozulması koşullarından hoşnut olmanızı sağlamak için avukatınızdan işletme anlaşmalarını dikkatle gözden geçirmesini istemeyi unutmayın.

Bir iş ortağında ne aramalıyım

     EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı