Gündem Haberleri

  Bir ilginç hukuk davası daha

  Hürriyet Haber
  04.10.2005 - 18:08 | Son Güncelleme:

  ‘Bir Koç olarak’ gazetenin astroloji falına hakaret davası açan dallamayı yazdım. Bu da bir başka ilgi çekici hukuk davası. İtalya’nın Kalabriya Bölgesi, ‘Ndrangheta adıyla bilinen meşhur yerel mafyayı mahkemeye verdi. Gerekçe: Bölgenin imajına zarar vermek...

  Kalabriya, İtalyan yarımadasının en güney ucudur, çizmenin burnu yani.

  Bu coğrafyadaki yerel mafyaya ‘Ndrangheta adı verilir. <ı>(Kelime yunancada Kahramanlık ve Erdem demekmiş.) Tıpkı aynı suç örgütüne Napoli bölgesinde <ı>Camorra, Sicilya’da <ı>Maffia, Puglia’da <ı>Sacra Corano Unita adı verildiği gibi. (Amerika’da da <ı>Cosa Nostra galiba...)

  Kalabriya’nın Yeni seçilen sosyal demokrat ‘bölge’ hükümeti cesur bir kararla ‘Kalabriya Bölgesi’nin imajına verdikleri zarar’ için yerel mafyayı mahkemeye verdi.

  İki büyük mafya ailesinin 81 ferdinden 3 milyon Avro tazminat talep etti.

  Temmuz ayında açılan davada, Bölge Hükümeti, bir başka çeteyi bölgeye 500.000 Avro tazminat ödemeye mahkûm ettirmişti.

  Yerel yöneticiler bu taktiği tekrar tekrar uygulayarak ‘mafyanın yerel ekonomiden çaldıklarını kısmen de olsa geri almak’ istiyorlar.

  Dava dosyasında yer alan bilgilere göre, Ndrangheta’nın yıllık cirosu ... 35 milyar Avro, yani Kalabriya’nın milli gelirinden bile fazla. Olmaz ama, Ndrangheta bir holring olsaydı eğer, Avrupa’nın en büyük 10 grubu içine girebilirdi.

  Eskiden ‘adam kaçırma-fidye’ işinde ‘iyi’ olan Ndrangheta (1980’lerin kanlı çatışmalarından sonra) ‘yeni alanlara’ girmeye karar verdi: uyuşturucu, silah, nükleer atık kaçakçılığı, kara para aklama, ihaleye fesat karıştırma vs...

  Ndrangheta’nın 7.000 kişiye ‘iş verdiği’ tahmin ediliyor.

  Sadece 2004 senesinde, yerel mafya şirketlere, kamu çalışanlarına ve yerel yöneticilere karşı 300’den fazla suç işlemiş. Şirketler bölgeyi terk ediyor, turisler gelmiyor, ekonomi geriliyormuş.

  Bu durum karşısında, yeni Bölge Başbakanı Agazio Loiero karşı saldırıya geçmeye karar vermiş ve (polisin aciz kaldığı mafyaya karşı) avukatlarını harekete geçirmiş.

  Tabii ki, ilk davayı takip eden gün, posta kutusunda bir zarf bulmuş:

  Büyük boy bir fotoğrafı, üzerinde kırmızı kalemle bir (X) işareti ve bir yazı:

  SEN BİR ÖLÜSÜN!

  <ı>
  (16 eylül tarihli Le Monde’da, J.-J.Bozonnet imzalı haberden alınmıştır.)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı