Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bir Hizbullah hücreevi daha ortaya çıkarıldı

  Hürriyet Haber
  09 Temmuz 2001 - 09:11Son Güncelleme : 09 Temmuz 2001 - 09:11

  Diyarbakır'ın Bağlar beldesinde Hizbullah'a ait bir hücre evine yapılan baskında çatışma çıktı. Çatışmada biri yaralı iki terörist ele geçirilirken, bir polis memuru da yaralandı.

  Diyarbakır'ın Bağlar beldesinde terör örgütü Hizbullah'a ait bir hücre evine düzenlenen operasyon sona erdi. Altı saat süren operasyonda bir terörist ölü ele geçirilirken, 2 terörist de sağ olarak yakalandı. Evde bulunan bir kadın ile 2 çocuk ise gözaltına alındı.


  Çatışmada bir polis memuru yaralandı, iki polis memuru da eve atılan gaz bombalarından etkilendi.


  Bağlar beldesi Cengizler Caddesi'nde bulunan Demtaş apartmanının 7. katındaki terör örgütü Hizbullah'a ait hücre evine sabah 05.00 sıralarında düzenlenen ve evdeki teröristlerin 'teslim ol' çağrılarına silahla karşılık vermesi üzerine çıkan çatışma sona erdi.


  Operasyonun düzenlendiği hücre evine gazeteciler yaklaştırılmazken, operasyonun yapıldığı bölgede güvenlik güçlerince alınan yoğun güvenlik önemleri de sona erdirildi. Terörle Mücadele ekiplerinin hücre evindeki incelemelerini sürdürüyor.  VALİ SERHATLI: BEŞ KİŞİ GÖZALTINDA  Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı, Bağlar beldesinde Hizbullah'a ait bir hücre evine düzenlenen ve bir teröristin ölü ele geçirildiği evde, ikisi erkek beş kişinin de gözaltına alındığını açıkladı.
     Operasyonda bir teröristin ölü olarak kaleşnikof marka silahla ele geçirildiğini ifade eden Serhadlı, şöyle dedi: "Ayrıca evde bulunan 2 erkek, bir bayan ile 2 çocuk ta sorgu için Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Kimlik tespit çalışmaları sürüyor. Çatışma sırasında 2 polis memuru hafif şekilde yaralandı. Bu polislerden biri kaşının üzerini sıyıran şarapnel parçasından çok hafif yaralanmış. Araştırma sürüyor, kimlik tespitinin ardından açıklama yapacağız."


  'EVDE BAYAN VE ÇOCUK BULUNDUĞU ÇOK HASSAS DAVRANDIK'


  Diyarbakır Emniyet Müdürü Atilla Çınar, terör örgütü Hizbullah'a yönelik gerçekleştirilen operasyon sırasında evde kadın ve çocuk bulunması dolayısıyla çok hassas davrandıklarını söyledi.


  Emniyet Müdürü Atilla Çınar, Bağlar beldesinde bu sabah gerçekleştirilen ve bir teröristin ölü ele geçirildiği çatışmada yaralanan polis memuru Selahattin Uslu'yu, tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahi servisinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.


  Emniyet Müdürü Çınar, hücre evinde ele geçirilen teröriste ait kaleşnikof silahın başka olaylarda kullanıp kullanılmadığının belirlenmesi amacıyla balistik incelemeye alındığı bildirdi.


  İHBAR ÜZERİNE BASKIN YAPILDI


  Bir ihbarı değerlendiren Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Bağlar beldesi Cengizler Caddesi'nde bulunan, terör örgütü Hizbullah'a ait hücre evine operasyon düzenledi.


  Operasyonda, hücre evindeki terörist veya teröristlerin silahla karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı.


  Gaz bombası nedeniyle güvenlik güçleri aynı apartmanda oturan bina sakinlerini dışarı çıkarırken, rüzgar nedeniyle çevrede oturan bazı vatandaşlar çıkan gazdan etkilendi.


  Olağanüstü Hal Bölge Valisi Gökhan Aydıner de operasyon bölgesine gelerek, İl Valisi Cemil Serhadlı ve Emniyet Müdürü Atilla Çınar ile birlikte operasyonu yerinden izledi.


  Operasyona, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekiplerinin yanı sıra Özel Hareket Timleri'de katılırken, bölgede alınan yoğun güvenlik önlemleri devam ediyor.


  Apartman sakinleri, operasyonun düzenlendiği 7. kattaki evde oturanları tanımadıklarını sadece eve giriş ve çıkışlarını gördüklerini ifade ederek, "Sabah 05.00'te silah sesleriyle uyandık. Kim olduklarını bilmiyoruz. Pek balkona da çıkmazlardı" dedi. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı