« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bir hakemin dramı

İlker Meral önce annesinin ölüm haberini öğrendi daha sonra Samsunspor-Kayserispor maçını yönetti.

Timuçin ERiÇ
SON GÜNCELLEME

Meral, kalp rahatsızlığı bulunan annesinin vefat haberini sabaha karşı saat 03.00’de aldı. Maçı bırakıp memleketi Balıkesir’e dönmedi. Ve PTT 1. Lig’in zirvesini yakından ilgilendiren karşılaşmada düdük çaldı, 90 dakika sonrası da memleketinin yolunu tuttu.

ÜST klasman futbol hakemlerinden İlker Meral dün belki de meslek hayatının en zor görevlerinden birini yerine getirdi...
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) tarafından PTT 1. Lig’de dün oynanan ve evsahibi ekibin 2-0 kazandığı Samsunspor-Kayserispor karşılaşmasında görevlendirilen Meral, maçtan önce kalp rahatsızlığı bulunan annesi Lütfiye Meral’in ölüm haberini alarak sahaya çıktı...
Sabaha karşı 03.00’te acı haberi kendisini telefonla arayan babası Ezel Meral’den öğrenen İlker Meral, buna rağmen Samsun’dan ayrılmadı ve PTT 1. Lig’de zirve mücadelesini yakından ilgilendiren kritik maçı yönetti.
İlker Meral’in, yaşadığı bu acıya rağmen karşılaşmayı yönetmesi beraberinde büyük tartışmalara da neden olurken, tecrübeli hakemimiz maç sonu memleketinin yolunu tuttu.

İlker Meral: Yönetmek en doğrusuydu

İLKER Meral, karşılaşma sonrası TFF’nin resmi sitesi aracılığıyla açıklama yaptı. Meral, “Acılı günümde başsağlığı dileklerini paylaşan tüm sevenlerime ve futbol ailemize teşekkür ederim. Acı haberi öğrendikten sonra MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ve atamalardan sorumlu üye Metin Tokat ile görüştüm. Yerime bir hakem atanması tarafıma teklif edilmesine rağmen, müsabakayı yönetmenin daha doğru bir karar olduğuna inandığım için sahaya çıktım. Profesyonellik anlayışım kadar üzerimde büyük emekleri olan annemi onurlandırmak için yönettiğim bu müsabakanın farklı yerlere çekilmemesi için bu açıklamayı yapma ihtiyacı duydum” dedi.


Zorlu ve kritik macı basarıyla idare etti ama...

Meral’in maça çıkması tartışmaları da beraberinde getirdi. Bir çok soru ortaya atıldı.

ANNESİNİ kaybeden bir hakemin maç yönetip yönetemeyeceği de tartışma konusu oldu. Yakınlarını kaybeden teknik adam ya da futbolcular bu acılarına rağmen karşılaşmalara çıkıyorlar.
Ancak, son derece önemli bir maçı, en yakınını kaybeden bir hakemin yönetmesi alışıldık bir durum değil. Bu yaşananlardan dolayı akla pek çok senaryo geliyor.

MHK NEDEN BAŞKA BİR HAKEM ATAMADI?:

Merkez Hakem Komitesi’nin inisiyatif alıp başka bir hakemi bu maça ataması gerektiğini ifade eden hakem hocaları çoğunlukta.

NEDEN 4. HAKEM MAÇI YÖNETMEDİ?:

MHK, İlker Meral’den maçı alıp, karşılaşmanın 4. hakemini görevlendirebilirdi? Ama bu yöntem de hayata geçirilmedi.

MERAL’İN MAÇ YÖNETMESİ DOĞRU MUYDU?:

Önemli bir maç ve acılı bir hakem. Maça konsantre olması çok zordu Meral’in. Bu bakımdan maçı yönetmesi tartışma konusu oldu.


Namoğlu: Görevini yapmak istedi

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, İlker Meral’in dünkü maçı yönetmesiyle ilgili Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı:
- Maçtan önce bizi aradı ve annesinin vefat ettiğini söyledi. Kendisine, maça en yakın şehirlerden birinden bir hakem tayin edebileceğimizi söyledik. “Gerek yok. Bu benim görevim ve ben maça çıkmak istiyorum” diyerek bize teşekkür etti.


Annesini bugün toprağa verecek

İLKER Meral’in annesinin cenazesi, bugün Balıkesir’in Savaştepe ilçesi’ndeki Çarşı Camisi’nde öğleyin kılınacak namazının ardından, Kız Mezarlığı’nda toprağa verilecek.


ACILI BiR HAKEME MAÇ YÖNETTiRiLMEZ

Mustafa Çulcu: ÖNCELİKLE İlker Meral’e başsağlığı diliyorum. Allah kendisine ve ailesine sabırlar versin...
Son derece çağdaş, iletişimi yüksek bir ülkede yaşıyoruz. Samsunspor-Kayserispor maçına hakem bulunurdu. Samsun’a bir hakem gönderilirdi. Ayrıca maçın 4. hakemi Murat Orhan var. Onu da atamışsın.
4. hakem ne demek? Olağanüstü bir durumda, sakatlıkta, kazada maçı o yönetir; demek. Maçı Murat Orhan yönetir, onun yerine de Samsun ya da çevre illerden bir hakemi hemen görevlendirirsin. İlker Meral demarolize olmuş. Kolay değil. Anne bu. Acısı büyük. Vücudun yarısı gibi, kopup gidiyor. Bu şartlar altında zor bir durumda maça çıkıyor. Olası bir hadisede hoş bir yöneticilik anlayışı olmazdı.

HAKEM DE SANATÇIDIR AMA...

Hakem de bir sanatçıdır. Ancak, diğer sanatçılar acısını yüreğine gömer, sahneye çıkar ve oradan iner, yakınını defneder. Acısını yaşar. Bir sanatçının alternatifi olmaz ama hakemin olabilir.
Bu acıyla maç yönetmenin ne olduğunu o ruhu yaşamayan bilemez. Özetle, İlker Meral’den bu maç alınmalıydı.


Annesinin vefat haberine rağmen maça çıkmak isteyen İlker Meral, iyi bir yönetim gösterdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz