Dünya Haberleri

  Bir haftadır hiç haber yok, ama umutluyum

  Uğur ERGAN/ ANKARA
  16.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Bozkurt Aran, İran’ın Pakistan-Afganistan sınırındaki Sistan-Belucistan bölgesinin başkenti Zahedan’da kaçırılan üç Türk vatandaşı Serdar Durna, Yurdaer Etike ve Avni Ozan’dan bir haftadır haber alamadıklarını söyledi. Aran, "Vatandaşlarımızın sağ olarak serbest bırakılacağından umutluyum" dedi.

  TÜRK vatandaşlarının 24 Aralık’ta kaçırılmasından sonra aileleriyle irtibat kurulduğunu ve serbest bırakılmaları için girişimlerin bir süre gizli yapıldığını belirten Tahran Büyükelçisi Bozkurt Aran, "Ancak daha sonra aileler olayın kamuoyuna duyurulmasını istediler. Bu doğru bir yöntem oldu mu bilemiyorum" diye konuştu. Aran şunları söyledi:

  CUNDULLAH ÖRGÜTÜ

  "Vatandaşlarımız bir ciple İran’dan Pakistan’a geçerken, hemen sınır bölgesinde önlerini kesen bir grup tarafından /images/100/0x0/55eae71ff018fbb8f89e11d4kaçırılmış. Kaçırma eylemini yapanlar, hem bizimle, hem de ailelerle irtibat kurdular. En son bir hafta önce konsolosluk şubesinden arkadaşlarımızla telefonda görüştüler ve fidye istediklerini söylediler. Fidye miktarı basına yansıdığı gibi kimi zaman 1 milyon euro, kimi zaman da 1 milyon dolar oldu. Uyuşturucu ve çete kaçakçılığıyla uğraşan ve kendilerini Cundullah diye tanıtan bir örgüt. Vatandaşlarımızın, İran, Pakistan, Afganistan arasında dolaştırıldıklarına dair de bilgiler var."

  Büyükelçi Bozkurt Aran, Cundullah’ın Taliban’a yakın bir örgüt olup olmadığı ve Pakistan’daki "Furkan" örgütüyle bir ilişkisinin bulunup bulunmadığı sorusuna da, "Bilindiği kadarıyla Sünni bir grup. Bu bölgede hemen tüm grupların isimleri farklı olsa da yaptıkları iş aynı" yanıtını verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı