Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bir haftada ikinci skandal

  Hürriyet Planet
  19 Ocak 2012 - 17:02Son Güncelleme : 19 Ocak 2012 - 17:34

  Öldürülen Taliban militanlarının üzerine işeyen ABD askerlerine ait videonun ardından şimdi de İngiliz ordusu benzer bir skandalla karşı karşıya.

  İki İngiliz askerinin, 10 yaşlarındaki çocuklara kötü muamele yaptığı ortaya çıkarken, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai bu tür iddiaların kendisini “tiksindirdiğini” söyledi.

   

  İngiltere Savunma Bakanlığı, söz konusu iki askerin “uygunsuz davranıştan” dolayı tutuklandığını doğruladı. Mercian Battle birliğine üye olduğu belirtilen bir çavuş ve bir erin, küçük çocukları kandırarak kendileriyle fiziksel temas kurmaya ikna ettikleri ve bu eylemlerini kameraya çektikleri belirtildi.

   

  Kraliyet Askeri Polisi olay hakkında soruşturma başlatırken, İngiliz ordusunu utandıran gelişme, ABD askerlerinin ölü Taliban militanlarının üzerine işediğini gösteren videonun ortaya çıkmasından sadece bir hafta sonrasına denk geldi.

   

  “TİKSİNTİ VERİCİ”

  ABD askerlerinin gösterdiği son derece rahatsız tavırlara karşı ateş püsküren Afganistan lideri Hamid Karzai, en son gelişmeyle iyice çileden çıktı.

   

  Karzai’nin bürosundan yapılan açıklamada, “Afganistan hükümeti, yabancı askerlerin son dönemde ortaya çıkan ve Afgan halkının koalisyon güçlerine olan güveni ile işbirliğini sarsan ahlaksız davranışlarından tiksindiğini” belirtti.

   

  Afganistan’daki uluslararası askeri güçlerin sözcülerinden Tuğgeneral Carsten Jacobson, “Eğer kendilerinden beklenen ahlaki değerleri korumayan askerler varsa, askeri yargı sistemi tarafından titizlikle yargılanacaklar” dedi.

   

  İnternette geçtiğimiz hafta yayımlanan bir videoda, ABD askerlerinin 2009 yılında öldürülen üç Taliban militanının üzerine işediği görüntüler ortaya çıkmış, olay uluslararası kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı