Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bir haber, tahvil satışı ve localar

BU yazıyı aslında dün yazacaktım.

Ama “Fenerbahçe’nin maçı öncesi bunlar gündeme geliyor” diyenlere inat bir gün bekledim. Bakın maç sonrası da gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde Aykut Kocaman’ın şampiyonluk primi ile ilgili bir yazı kaleme aldım. Bu yazının hemen ardından, Fenerbahçe İdari Menajeri NTVSpor’a bağlanarak o yazımı yalanladı. Yayına bağlanmak istedim ama o kadar ustaca bir zamanlama seçilmişti ki, Çetinkaya sözlerini bitirdi yayın da bitti. Zamanlamaya şapka çıkardım.
Neyse sorun değil.
Aslına bakarsanız bu konuyu çok da uzatmak istemiyorum. Ama gerçekleri de bilin istiyorum.
1-Aykut Kocaman şampiyonluk primini (çek olarak) aldı mı? Aldı...
2-O prim içinden stopaj düşmeden ödendi mi? Ödendi.
Benim için konu kapanmıştır.
Ama üzüldüğüm iki şeyin altını özellikle çizmeliyim.
- O yazıyla Aykut Kocaman’ı sanki paragöz biriymiş gibi gösterdim. Oysa bu doğru değil. Buna kırıldığını biliyorum. Hatta F.Bahçe’den aldığı ücretin hakettiğinin çok altında olduğunu da.
- Doğruları bu kadar kolay yalanlamak ve yalanlamaya çanak tutmak. Beni en çok yaralayan bu oldu. Sanıyorum herkes ne söylemek istediğimi gayet net anladı.
Neyse zaman her şeyin ilacı...
Gelelim Fenerbahçe’deki son duruma;
Son şike operasyonu özellikle Fenerbahçe’de mali sıkıntıyı artırdı.
- Bankalarla kredi konusunda sıkıntı yaşıyorlar.
- Futbolculara çeklerle ödeme yapıldı. Ama bu çekleri bozdurmamaları istendi.
- Oyuncuların hiç biri de o çekleri bozdurmadı. Yönetimin, “Hesaplara paralar yattı, çeklerinizi tahsil edin” demelerini bekliyorlar. (Hatta geçen ay Caner, Acarkent’te 1.2 milyon dolara pazarlık ettiği evi satın almaktan vazgeçti.)
Bu konuda oyuncuları tebrik etmek gerek. Bunca ay para almadan beklemişler, çekleri de ellerinde tutup kırdırmamışlar ihtiyaç duymalarına karşın.

Mayısa kadar 50 milyon TL lazım

Fenerbahçe yönetiminin mayıs ayını görebilmesi için 50 milyon TL’ye ihtiyacı olduğu ifade ediliyor. Kulüp çalışanlarının maaşları, oyuncu transfer taksitleri, bonservis taksitleri, kira, stopaj, su, elektrik, vs genel giderlerin karşılanabilmesi için gerekli bu para.
Peki çözüm yolu olarak Fenerbahçe yönetimi neler planlıyor?
Gelin sıralayalım;
ìTahvil satışı için şirket yönetimi salı günü toplantı yaptı. 100 milyon TL’lik tahvil satışı yapılacak. Fenerbahçe’nin güvenilir bir kurum olması nedeniyle tahvil satışı yapabildiğinin de altını çizelim.
îSaracoğlu Stadı’ndaki localar... Bu localar daha önce hak sahiplerine 2’şer yıllığına satıldı. Ama kaynak yaratmak için bu locaları daha uzun süreliğine satmak istiyor yönetim. Bunun için de loca sahipleri tek tek aranıyor ve alıp almayacakları soruluyor. Buradan da 6-7 milyon Euro gelir elde edilmesi bekleniyor.

Futbolcu satışı da düşünülüyor

Acil olarak bu sıkıntıların ortadan kaldırılabilmesi için futbol takımı da fedakarlığa hazır. Hatta konuşulan bu süreçte asıl sezon sonunu görebilmek için oyuncu satışı bile düşünülüyor. Kimler mi? Stoch ve Dia. Bu iki oyuncu için de Katar ve Fransa’dan ciddi teklifler var. Aykut Kocaman da fedakarlığa hazır sanırım. Her an iki oyuncunun satışı yapılabilir ve kasaya 10-15 milyon Euro girebilir. Artı transfer yapma şansı da doğar bu satışlar sonrasında. Sow ve Luis Fabiano ikilisinden biri kadroya dahil edilebilir.

Yapılan sadece pansuman

Sözün özü F.Bahçe yönetimi pansumanla mayısa kadar gidecek. Sonrası ne olacak bilmiyorum. Bekleyip görmek en iyisi...

X