Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bir güzel kurban bayramı...

Oktay EKŞİ

İstanbul'a her fırsatta ‘‘dünyanın yaşanması en zor şehirlerinden biri’’ diyenler (bunlar içinde itiraf edelim ki bu satırların yazarı da var) artık dikkatli konuşsunlar:

Daha önce de dikkatimizi çekerdi ama bu defa galiba başka etkiler altında bir gerçeği daha da derinden hissettik. Hissettiğimiz çok basit:

İstanbul, özellikle dini bayramlarda yaşanacak en güzel şehir!

Çünkü sokaklar boş, trafik düzgün, insanlar size çarpmayı akıllarına koymuş gibi yürümüyorlar...

İnanmazsınız ama, her şey çok düzenli.

Neden ulusal bayramlarda değil de, dini bayramlarda derseniz, sebep basit:

Türk milleti olarak biz malum, yorulmadan dinlenme hakkı diye bir hak icat ettik. Biri üç, öteki dört gün süren dini bayramların başını veya sonunu haftanın resmi tatil gününe ekleyerek, Allah ne verdiyse yedi gün, sekiz gün kaytarabiliyoruz. Hatta bu kurban bayramı gibisini ele geçirince biraz başından biraz da sonundan çekiştirmek suretiyle dokuz gün deliksiz tatil yapmanın yolunu buluyoruz.

Oysa ulusal bayramların en uzunu Cumhuriyet Bayramı'dır o da bir buçuk gün sürer.

Bu yılki bayramın dokuz gün sürmesi değil bize İstanbul'un güzelliğini anımsatan... Başka nedenler de var:

Biri şu: Son günlerde, dünyanın belki de sokakları en kalabalık kenti -veya kentlerinden biri- olan Yeni Delhi'deydik. Delhi o kadar kalabalık ki, sokağa çıkmayagörün, insanlar sanki yollara sığmamış da omuzlarınıza basarak yürüyorlarmış gibi hissediyorsunuz.

Oradan, böyle arabasına atlayanın terk ettiği bir İstanbul'a gelince, buranın keyfine doyum olmuyor.

İkincisi... Bu defa eski Refah, şimdi ise Fazilet Partili belediyelerin halkın bayramını kutlamak için astıkları afişlerdeki dil farkı hoşumuza gitti:

Eskiden afişlerde ‘‘Mübarek Kurban Bayramınızı Tebrik Ederiz’’ derlerdi. O üslubu kullanmalarının nedeni kutlama kelimesinin cumhuriyet ürünü ve laik çağrışımlı olmasıydı. Nasıl günaydın yerine esselamünaleyküm demeyi bir marifet sananlar varsa, burada da kutlama yerine tebrik kelimesi kullanarak bir farklılık iddiasını ortaya koyuyorlardı.

Oysa bu defa gördüklerimizin hepsi ‘‘Kurban Bayramınızı Kutlarız’’ yazmıştı. Büyükşehir Belediyesi, Sarıyer Belediyesi dahil!

Bu üslup değişikliğinin sebebi üzerinde durmadık. Onun yerine ‘‘Belki de o tür bağnazlıkların anlamsız olduğunu nihayet anlamışlardır’’ dedik.

Daha da ileri gittik: Kurban derilerini Türk Hava Kurumu'na vermenin, kendi inançlarına aykırı bir tarafı olmadığını da anlarlar diye umutlandık.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI