Bir günlük kâra yattılar

Hürriyet Haber
26 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 26 Eylül 1998 - 00:01

Önceki gün bir günde yüzde 10'a yakın kâr eden yatırımcıların satışa geçmesi İMKB endeksini tepetaklak etti. Endeks 299 puan gerilerken, günlük kayıp yüzde 11.34 oranında gerçekleşti. Borsacılar, keskin iniş çıkışların piyasanın güvenirliğini zedelediği görüşünde birleşiyorlar.

Piyasaların dengesi alt üst olduğu için borsada çok keskin iniş ve çıkışlar yaşanabiliyor. Önceki gün yüzde 10 civarında prim yapan borsa dün bu kazancını fazlasıyla geri verdi. Borsa endeksi 299 puan kayıpla 2 bin 336 puandan kapandı. Hisseler ortalama yüzde 11.34 oranında değer kaybetti. Böylece borsada önceki günkü patlama dün kâr amaçlı satışların artmasıyla çöküşe dönüştü.

Borsada yaklaşık 300 puanlık düşüş, kâr amaçlı satışlara bağlanıyor. Başbakan Mesut Yılmaz'ın hafta başında açıkladığı özel önlemler paketinin ardından yükselişe geçen İMKB'de endeks bazında, üç günde yüzde 25'lik artış gerçekleşti. Üç günlük artış oranının bazı hisselerde yüzde 70'i bulduğu dikakte alındığında, kâr satışları normal karşılanıyor. Ancak keskin iniş çıkışlar, bu piyasayı da güvenilir çizgiden uzaklaştırıyor.

SİYASİ BAHANELER

Borsadaki düşüşe siyasi alandaki gelişmeleri bahane edenler de var. Eyüp Aşık'ın istifasına kadar uzanan siyasi alandaki son gelişmeler yüzünden borsadaki düşüşün hızlandığını öne sürenler var. Oysa Aşık'ın istifası ile siyasi alanda CHP'nin fırsatçılığından doğabilecek bir hükümet krizi de önlenmiş durumda.

Borsadaki dünkü sert dönüşte, dış borsalardaki gelişmelerin, kâr amaçlı satışlar kadar olmasa da önemli bir rolü oldu. Dünyada global krizin derinleşeceği, Latin Amerika'da özellikle Brezilya'nın başı çekeceği yeni bir kriz dalgası beklentisi dorukta. Bu beklentiler İMKB'nin seyrini de olumsuz etkiliyor.

Önceki gün düşüşe geçen New York Borsası haftanın son gününe de düşüşle girdi. New York Borsası'ndaki düşüş, diğer borsaları da peşine taktı. Asya'dan Avrupa'ya bütün borsalar haftayı düşüşle tamamladı.

Tokyo Borsası'nda Nikkei Endeksi 481 puan gerilemeyle 13 bin 723 puanda kapandı. Hong Kong Borsası'nda Hang Seng Endeksi de, 133 puan kaybederek 7 bin 701 puana geriledi. Avrupa borsalarında da endeksler, öğle saatlerinde Wall Street'teki gerilemeye bağlı, düşük seyrediyordu.

Finans çevreleri, İMKB'de her gün inişli-çıkışlı yüzde 10'lara varan oynamaların, uluslararası piyasalardaki global krizin etkisi bitene kadar devam edebileceğine dikkat çekiyorlar.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı