Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bir günlük dolar faizi yüzde 15 olur mu?

‘OLMAZ’ demeyin.

Oluyor!..
Burası Türkiye...

AVNİ BEY’İN ŞAŞKINLIĞI

Kredi kartını kullanarak, yurtdışında 10 bin dolar harcayan Avni Bey, kredi kartı borcunu ödemeyi bir gün geciktirince, bakın başına neler geliyor.
1. Öncelikle, bankaya 10 bin dolar borcunu ödüyor.
Sonra “Bir günlük gecikmenin, sembolik de olsa bir gecikme cezası vardır” diye düşünüyor.
2. Biraz sonra, bankadaki memur, “sembolik” diye düşündüğü ödemeleri sıralıyor;
- Efendim, bir gün geciktirdiğiniz 10 bin dolar kredi kartı borcunuz için, yüzde 15 yani 1500 dolar KKDF (Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu) ödemeniz gerekiyor. Ayrıca 10 bin doların gecikme faizini alacağız bir de Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ödeyeceksiniz.
- Aman bir yanlışlık olmasın. Bir günlük gecikmeye, anapara üzerinden yüzde 15 KKDF dediniz. Ana paranın mı yoksa faizin mi yüzde 15’i?
- Maalesef ana paranın yüzde 15’i olarak alıyoruz. Ayrıca bir gün de gecikse, bir yıl da gecikse anaparanın yüzde 15’i kadar KKDF alıyoruz. Bu, bankanın kasasına girmiyor. Sizden alıp Maliye’ye yatırıyoruz.
- Bu ne biçim ceza bir güne de aynı, bir yıla da. Pes vallahi!..

YALNIZCA TÜKETİCİYE

Yukarıda açıkladığımız, fıkra gibi uygulamada, yüzde 15 KKDF kesintisi tüketiciler tarafından kullanılan kredilere uygulanıyor. Ticari kredilerde, KKDF yok.
Merak edenler için, dayanağını da açıklayalım.
- Yurt dışında kredi kartı kullanarak yapılan harcamalar, “döviz kredisi” olarak kabul ediliyor (Merkez Bankası’nın 5.3.1992 tarih ve 92/YB-1 sayılı genelgesi).
- Döviz kredilerinde KKDF kesintisi; kredinin kullandırıldığı ana paranın tümü üzerinden hesaplanıyor (KKDF Hk.6 No.lu Tebliğ Madde 2/4).
- Merkez Bankası’nın 3.4.1991 ve 3.9.1991 tarihli açıklamalarına göre; ödenmemiş kredi kartı borç tutarı kadar, kredi kartı sahibi döviz kredisi kullanmış sayılıyor.
- Ödenmemiş kredi kartı borç tutarı olan döviz kredilerinde, KKDF oranı, 18 Ağustos 2004’den itibaren, yüzde 15’dir (10.8.2004 Tarih ve 2004/7735 sayılı Kararname).
- Ticari amaçlı döviz kredilerinde KKDF yok. Konut edinme amaçlı kredilerde de KKDF kesintisi yok (Maliye Bak. Gelir İd. Bşk. 8 Haziran 2007 tarih ve 2007/2 sayılı KKDF Sirküleri).
Bu arada, yurt dışı harcamaların TL olarak ödenmek istenilmesi halinde, KKDF, anapara değil, faiz üzerinden hesaplanıyor. Ancak, tüketicilerin çoğu bunu bilmiyor.

NE YAPILMALI?

Yapılması gereken belli; bu anlamsız uygulamaya son verilmeli.
Bankalar da kredi kartı üyelik sözleşmesinde yer alan ancak sözleşmeyi dikkatle okumayan müşterilerini “Döviz cinsinden borcunuzu, zamanında yatırmazsanız, anaparanın yüzde 15’i kadar KKDF ödersiniz” diye uyarmalı.
Gecikme nedeniyle zaten faiz alınıyor, birde Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi alınıyor. Tamam...
Peki, bir gün ya da üç gün gecikme nedeniyle, anaparanın yüzde 15’i oranında alınan KKDF neyin nesi? Bir günlük gecikme ile bir yıllık gecikmenin oranı aynı olur mu?
Bu komediye, acilen son verilmesi gerekiyor...

X