Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bir günde iki darbe

  Hürriyet Haber
  20 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 20 Mayıs 2000 - 00:01

  LATİN Amerika ülkelerinden Paraguay ile Pasifik'te bir ada ülkesi olan Fiji dün sabah erken saatlerde darbe girişimlerine sahne oldular. Paraguay'daki darbe kısa sürede bastırılırken, Fiji'de bir avuç gerillanın başlattığı eylem devam ediyor.

  FİJİ: BÜtün kabine rehin

  Aylardır etnik gerginliğin yaşandığı Fiji'de bir grup maskeli ve silahlı eylemci parlamentoyu basarak başbakanla kabinesini olduğu gibi rehin aldı. Ülke yönetimine el koyduğunu ilan eden yedi kişilik grubun AK-47 tüfekleriyle bina içinde birkaç kez ateş ettiği bildirildi. Başbakan Mahendra Chaudhry ile birlikte bakanlar ve iktidar partisine mensup milletvekillerini genel kurul salonuna kilitleyen eylemcilerin lideri George Speight, bütün etnik Fijililer adına yönetime el koyduğunu ve muhalefetten bir milletvekilini geçici başbakan ilan ettiğini açıkladı.

  Fiji'deki sorun ülkenin ilk Hint kökenli başbakanı olan Chaudhry'nin yönetim kadrolarını Hint kökenlilerle doldurmasından kaynaklanıyor. Adanın yerli halkı olar etnik Fijililer ise Hintlilerin egemenliğine karşı çıkıyorlar.

  PARAGUAY: DARBE FOs çıktı

  Paraguay'da ise eski bir generale bağlı askerler dün sabah ayaklanma başlatarak tanklmarla Kongre binasına ateş açtılar. Bunun üzerine Devlet Başkanı Luis Gonzalez Macchi'nin bilinmeyen bir yerde gizlendiği açıklandı. Ancak ordunun, eski darbecilerden General Lino Cesar Oviedo'ya bağlı birliklere destek vermemesi üzerine darbe girişimi kısa sürede sona erdi. Başkent dışındaki bir kışlada bekleyen isyancı askerlerlerle isyanın sona erdirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Devlet Başkanı Macchi ayaklanan askerlerin cezalandırılacağını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı