Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bir günde 332 trafik kazası

  (a.a.)
  06 Şubat 2006 - 20:33Son Güncelleme : 06 Şubat 2006 - 20:33

  İstanbul Valisi Muammer Güler, olumsuz hava koşullarıyla mücadelenin devam ettiğini belirterek, dün geceden beri meydana gelen 332 trafik kazasında 7 kişinin yaralandığını bildirdi.

  İstanbul Valisi Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) ortak basın toplantısı düzenledi.

  Vali Güler, İstanbul'da olumsuz hava koşullarıyla mücadelenin başarıyla yürütüldüğünü belirterek, kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyon sayesinde İstanbul halkının rahat bir gün atlattığını söyledi.

  Bu geceden itibaren sıcaklığın eksi 2 dereceye kadar düşeceğini dile getiren Güler, “Gece yarısından itibaren orta şiddette don bekleniyor. Bu bakımdan özellikle sürücülerin dikkatli olması gerekiyor. Zincir takmadan yollara çıkmamalarını öneriyoruz. TEM Otoyolu'na kesinlikle zincirsiz araç çıkmasına izin verilmeyecek” dedi.

  Güler, bugün İstanbul'da eğitime öğle saatlerine kadar devam edildiğini belirterek, özellikle velilerin de talebi doğrultusunda öğrencilerin öğle saatlerinden itibaren evlerine gönderildiğini kaydetti.

  Silivri'de bazı köy yollarının kapalı olduğunu, ekiplerin buralara ulaşmaya çalıştığını anlatan Güler, İstanbul'da dün gece saatlerinden itibaren meydana gelen 332 kazada 7 kişinin yaralandığını bildirdi.

  Vali Güler, İstanbul'da kuvvetli poyrazın da zaman zaman etkili olduğunu vurgulayarak, Karadeniz'den Marmara yönüne gemi geçişlerinin kontrollü yapıldığını ifade etti.

  BELEDİYE EKİPLERİNİN ÇALIŞMALARI

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da kentte geçen ay yaşanan ve başarıyla atlatılan kar yağışının, bugün de yapılan çalışmalarla halka sorun çıkartmadan atlatıldığını belirtti.

  Büyükşehir ve ilçe belediye ekiplerinin, 24 saat esasına göre yapmış olduğu çalışmalar sonucunda herhangi bir noktada ulaşımda sıkıntı yaşanmadığını dile getirerek, “209 kritik noktada 681 araç ve 3 bin personelle mücadele ettik. Çalışmalarımızı 24 saat esasına göre ayarladık. Yeni aldığımız 238 yeni otobüsümüzü de halkımızın rahat ulaşım sağlaması için bugün devreye koyduk” diye konuştu.

  Topbaş, İstanbul'da sadece sabah saatlerinde bir sıkıntı yaşandığını, bu sıkıntının da zincirsiz sürücüler ve servis minibüslerinden kaynaklandığını belirtti. Olumsuz hava koşullarının 2 gün daha sürmesinin beklendiğini anlatan Topbaş, sürücüleri zincir takmadan yola çıkmamaları yönünde uyardı.

  Kar yağışının aralıksız devam ettiğini, kar kalınlığının bazı bölgelerde 15 santimetreye ulaştığını ifade eden Topbaş, “Bir öncekine göre yüzde 10-20 fazla kar yağmasını bekliyoruz” dedi.

  İstanbul'u 24 saat itibariyle 65 kameradan takip ettiklerini de belirten Topbaş, olumsuzluklara anında müdahale ettiklerini sözlerine ekledi.

  SORULAR

  Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Muammer Güler, “Her kar yağışında okullar tatil edilecek mi?” sorusuna, “Hayır. Biz özellikle okulların açık olmasını istiyoruz. Bu bakımdan sabah saatlerinde öğrencilerimizi okula gönderdik. Fakat öğleden sonra etkisini gösteren kar yağışı ve velilerin de isteği doğrultusunda öğrencilerimizi evlerine gönderdik” yanıtını verdi.

  Okulların yarın da tatil edildiğini hatırlatan Güler, çarşamba günü için daha sonra hava durumuna göre karar verileceğini kaydetti.

  Topbaş ise bir gazetecinin, “ana arterlerin açık, ancak ara sokaklarda sıkıntı olduğunu” ifade etmesi üzerine, “İlçelerimizde zaman zaman sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu da o ilçelerdeki araç-gereç eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Büyükşehir Belediyesi olarak oralara ekipman desteği vererek sıkıntıları gidermeye çalışıyoruz” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı