Bir günde 2.5 milyar dolar tasarruf ettik

Hürriyet Haber
06.10.2005 - 01:58 | Son Güncelleme: 06.10.2005 - 01:58

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye’nin 3 Ekim’den itibaren yeni bir döneme girdiğini belirtti ve bir gün içinde faizlerde meydana gelen yaklaşık yüzde 1’lik düşüşle bütçede 2.5 milyar dolarlık tasarruf sağlandığını bildirdi.

Unakıtan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini makamında kabul ederek, bir süre görüştü. Yatırımcının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini kaydeden Unakıtan, bu alanda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli düzenlemeleri gerçekleştireceklerini bildirdi.

BÜTÇE HASSAS:

‘Burası Maliye Bakanlığı. Yatırımcının önünde vergiler engel gibi gözükür ama onda da Türkiye’nin menfaatlerini düşünmek lazım’ diyen Unakıtan, şöyle konuştu: ‘Önümüzdeki bütçe hassasiyeti olan bir bütçedir. Türkiye’de sürdürülebilir büyümeye gidiliyorsa sebebi bütçedir. Mali disiplinin ve yapısal reformların devam etmesi lazım. Dünden itibaren Türkiye’de, dün başka bugün başkadır. Türkiye artık Avrupa Birliği’nin bir parçasıdır. Yol haritamız belli olmuştur. Bu Türkiye için istikrar unsurudur. Türkiye eskisi gibi olmayacak.’

1 GÜNDE 2.5 MİLYAR DOLAR:

Maliye Bakanı Unakıtan, Avrupa Birliği (AB) ile müzakere sürecinin başlamasıyla birlikte Türkiye’nin, faizlerin düşmesiyle bir günde 2.5 milyar dolar tasarruf ettiğini belirtti. Unakıtan, ‘Bakın dün bir bugün iki. Faizlerde yüzde 1’e yakın düşüş var. Bu ne demek? Türkiye bütçesinde 2.5 milyar dolar tasarruf demektir. Türk milletinin cebinden 2.5 milyar dolar daha az para çıkacak demektir. Bir günde farkeden şey bu. 3 milyar YTL aşağı yukarı’ açıklamasında bulundu. Unakıtan, hedeflerinin, özel sektörü güçlü, kendi ayakları üzerinde duran bir Türkiye yaratmak olduğunu da vurgulayarak, bu çalışmalar sonrasında Türk milletinin refah seviyesinin de AB ülkeleri seviyesine yükseltileceğini söyledi.

VERGİ REFORMU:

Vergi reformu çalışmalarının da bütün hızıyla devam ettiğini bildiren Maliye Bakanı Unakıtan, kurumlar vergisi kanununun hemen hemen hazır olduğunu ve çok yakında hükümete sunulacağını ifade etti. Söz konusu düzenlemenin Bakanlar Kurulu’ndan hemen sonra Meclis’e gönderileceğini anlatan Unakıtan, kurumlar vergisinin ardından gelir vergisi ile vergi usul kanunu değişikliklerinin geleceğini, bu şekilde de Türkiye’ye adil ve anlaşılır vergi kanunları hediye edileceğini vurguladı. İSO Başkanı Tanıl Küçük ise Maliye Bakanı’ndan yatırımcının önündeki engellerin kaldırılmasını istedi. Makro ekonomik alanda büyük başarı sağlandığını belirten Küçük, sürdürülebilir büyümeden söz edebilmek için ilk 5 yıl sürekli büyüme gerektiğini ifade etti.

Erdemir’i iki katına sattık çok mutluyum

MALİYE
Bakanı Kemal Unakıtan, Erdemir’in borsa fiyatının yaklaşık iki katına satıldığını ifade ederek, bundan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. İhaleyi Oyak’ın kazanmasından da memnuniyet duyduğunu dile getiren Unakıtan, ‘Eminim Erdemir’i daha iyi yere götüreceklerdir’ dedi. Unakıtan, yabancı iştirakçilerin ihaleden erken çekilmelerine ilişkin bir soru üzerine, ‘Herkes orada kesesine göre konuşuyor. Demek ki imkanları bu kadarmış. İhale, işlemleri şeffaf yapıldı’ dedi. Unakıtan, Milli Piyango İdaresi’nin özelleştirilmesine ilişkin soruyu yanıtlarken, konuya ilişkin Başbakanlık’ta bir yasa çalışmasının sürdürüldüğünü belirtti. Unakıtan, çalışmanın yakın bir zamanda sonuçlandırılarak, Meclis’e sunulacağına söyledi. Bu konudaki tüm prosedürün hazır olduğunu kaydeden Unakıtan, ‘yalnız yasanın çıkmasını bekliyoruz’ diye konuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı