Gündem Haberleri

  Bir gözü AB'de olan Türkiye azınlıklarıyla barışıyor

  AFP
  01.12.2009 - 00:44 | Son Güncelleme:

  Agence France Presse haber ajansında Michel Sailhan imzasıyla yayımlanan Türkiye analizinde azınlıklarla ilgili açılımın samimiyetinin hem yurtiçinde hem de yurtdışında akıllarda soru işaretleri yarattığı belirtildi.

  Analizde “Türkiye ülkedeki azınlık topluluklarıyla arasını düzeltmek için adımlar atıyor ancak analistler bu yeni açılımın ülke politikalarında ciddi bir değişikliğe işaret ettiğinden şüphe ediyor” yorumu yapıldı.                                      

                                      

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir yandan ülkesini Avrupa Birliği’ne (AB) yaklaştırmak isterken bir yandan da Türk toplumunu derinden etkileyen mezhep ayrışmalarının açtığı yaraları sarmaya çalışıyor. Zira Brüksel Ankara’nın AB’ye girişinden önce demokratik reformları ve insan haklarındaki düzeltmeleri hayata geçirmesini istiyor.

                                 

  Başbakan, geçtiğimiz yıl boyunca yapılacağını açıkladığı düzenlemelerle ülkedeki Kürt, Ermeni, Roman ve Alevi gruplara verilecek ayrıcalıkların işaretlerini verdi.                            

                                      

  Türkiye’nin önde gelen gazetelerinden Hürriyet Daily News'un siyasi yorumcusu Mehmet Ali Birand “Çok kısa bir süre öncesine kadar bütün bunlara tabu gözüyle bakılıyordu” diyerek bu yeni durumun boyutlarının ne kadar büyük olduğuna işaret etti.                

   

  KÜRTLER, ERMENİLER, ALEVİLER                  

  Türkiye ve Ermenistan arasında neredeyse bir asırdır gerginlik yaşanıyordu. Taraflar birbirlerini taleplerinin tamamını hala kabul etmese de 10 Ekim tarihinde imzaladıkları anlaşmayla diplomatik ilişkilerin kurulmasına ve iki ülke arasındaki sınırın açılmasına karar verdiler.

   

  Bu ay başlarında Erdoğan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada Türk toplumuna büyük katkı sağlayan 13 kişiden bahsetti. Başbakan solcu şarkıcı Cem Karaca, komünist şair Nazım Hikmet, Ermeni müzisyen Tatyos Efendi, iki Kürt şair Ahmet Kaya ve Ahmed Hani’nin isimlerini en etkili Türkler arasında saydı.

   

  Türk hükümeti aynı zamanda AB’ye üyelik şansını yükselteceği açık olan bir hareketle Kürtlerin kalbini kazanmaya da çalıştı. Erdoğan geçtiğimiz günlerde ülkedeki 12 milyon Kürt’ü etkileyecek “demokratik açılım”ın detaylarını ilan etti. Buna göre Türkiye’de Kürtçe ilk defa kullanılabilecek.

   

  Başbakan aynı zamanda Ekim ayının sonlarında Irak’taki üslerinden Türkiye’ye geri dönüşlerinde tutuklanan bir grup PKK’lıyı serbest bıraktı. Bundan sadece üç yıl önce Türk ordusu ülkeyi PKK’dan gelecek her türlü tehdide karşı koruyacağına yemin etmişti.

   

  AMAÇ PKK'YA DESTEĞİ ZAYIFLATMAK

  Hükümet, son dönemde Kürtlerle ilgili atılan adımların Ankara ile PKK arasında 1984’te başlayan ve 45 bin kişinin ölümüne sebep olan çatışmaları durduracağını ve PKK’ya verilen desteği zayıflatacağını umuyor.

   

  Muhalefet milletvekilleri bu açılımların ulusal birliği riske atacağını söylerken bazı eleştirmenler de bu adımların herhangi bir kesin sonucu olmayacağını, sadece AB’yi memnun etmek için yapılmış hamleler olduklarını ifade ediyor.

   

  Uluslararası Kriz Grubu’nun Türkiye uzmanı analisti Hugh Pope aynı kanıda değil.

   

  POPE: SAMİMİYETİNE İNANIYORUM

  Pope, “Avrupalı liderlerin Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili umut kırıcı, olumsuz ve yanlış bir muhalefet sürdürdüğü bu dönemde AK Parti’nin liderlerinin bu açılımlarda ısrar ediyor olması AK Parti’nin ve Türkiye’nin ulusal değerler, haklar ve özgürlükler konusunda samimi olduğuna işaret ediyor” diyor.

   

  Hürriyet yazarı Birand için ise AK Parti bu adımları kendi ajandasındaki dini ifade özgürlüğü gibi maddeleri hayata geçirmek için atıyor.

   

  Birand “Bir dizi ismi gündeme getirip diğer toplulukların haklarını tanıyarak hükümet kendi taleplerini daha güçlü savunabileceği bir konuma geldi. Bunlar arasında ilk akla gelen de üniversite öğrencileri için başörtü yasağının kaldırılması” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı