Bir gözdağı da bakan verdi eczacı eylemden vazgeçmedi

Hürriyet Haber
04.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hükümetin ilaçta indirim kararna-mesine tepki gösteren ve “Eski fiyatlardan aldığımız ilaçlar yüzünden iflas edeceğiz” diyen eczacılara seslenen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dinçer “Endişe edilecek durum yok. Kepenk kapatırlarsa eczanelerle anlaşmayı gözden geçiririz” dedi. Eczacılar ise geri adım atmadı, bugün kepenk kapatacak.

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK), eczacıların kepenk kapatma eylemine karşı önceki gün ‘Eczanelerle çalışma prensibimizi gözden geririz’ diye açıklama yapmasından sonra dün de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer “İlaçta fiyat indiriminden kaynaklanan zararları ilaç sanayii karşılayacak. Buna rağmen eczacılar kepenk kapatma eylem yaparsa, biz de devletle eczacılar arasındaki sözleşmeyi gözden geçiririz” dedi.

Vatandaşı mağdur etmeyin

Bakan Dinçer, ilaç fiyatlarının düşmesi nedeniyle stoklarda bulunan ve pahalı alınan ilaçlar yüzünden zarar edeceğini söyleyen eczacılara seslenirken “Stok zararları ilaç işverenleri tarafından karşılanacak. Fiyat düşüşüden kaynaklanan zarar olursa, ilaç sanayi üstlenecek. Endişe edilecek durum yok” dedi ve kepenk kapatma eylemi yapmaya hazırlanan eczacılara, ‘sizinle yaptığımız sözleşmeleri tek taraflı fesih etme hakkımız var’ diye gözdağı verdi.

Fiyatlar 1 yıl uygulanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dinçer, ‘global bütçe’ de denilen ve 2010 yılının tamamında uygulanacak yeni fiyatların görüşmelerinin netleşmemesi yüzünden ilaç harcamaları konusunda tek taraflı bazı kararlar aldıklarını hatırlattı ve ilaç sanayi ile yapılan görüşmelerde anlaşmaya vardıklarını bildirdi. Bakan Dinçer, “İlaç sanayi global bütçeyle ilgili uygulamaları kabul etti, bunun üzerine yeni görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Yarın (bugün) yeni bir Bakanlar Kurulu kararnamesi çıkacak” dedi. Jeneriği olan ilaçlarda, 5 Avrupa ülkesindeki (Fransa, İspanya, Yunanistan, Portekiz, İtalya) fiyat ortalamasının yüzde 60’ını baz alacağını açıklayan hükümet, burada geri adım atarak yüzde 66’ısını baz alacağını Bakan’ın ağzından da duyurdu.

2010’da 2.5 milyar TL tasarruf

Varılan mutabakata göre harcamaların kontrolü 3 ayda bir yapılacak. Dinçer, “Şayet harcamalarımız bu indirim oranıyla global bütçe rakamını aşarsa o zaman bu oranı daha da düşürmeye yetki sahibi olduk. 66’dan 65’e, 64’e hatta gerekiyorsa 60’ın da altında uygulama yapma hakkı aldık. Buna göre ilaç harcamalarını 2010 yılı için 14.6 milyar lira, 2011 yılı için 15.5 milyar lira, 2012 yılı için 16.67 milyar lira olarak belirledik” ifadelerini kullandı. Bakan Dinçer, bu tedbirler alınmamış olsaydı 2010’da ilaç harcamasının 2.5 milyar TL fazla, yani 17.1 milyar lira olacağını bildirdi.

‘İlaç üreticisi duyarsız’

Türk Ezcacılar Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, geri adım atılmayacağını bildirdi. Türkiye genelindeki 24 bin eczaneden, nöbetçi olarak belirlenenler hariç binlerce eczacı bugün kepenk kapatma eylemi yapacak. Bakan’ın “Endişeye gerek yok, zarar etmeyecekler” diye garanti vermesine rağmen, TEB Başkanı Erdoğan, 2005 yılından bu yana ilaç fiyatlarındaki düşüşe ilaç sanayiinin duyarsız kaldığını ileri sürdü.

Eczacılar anahtar bırakma eylemi yaptı Başkan Çolak ‘SGK’ya kargalar güler’ dedi

TÜRK Eczacıları Birliği (TEB) üyesi eczacılar, ilaç fiyatlarındaki düzenlemeyi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) protesto için bugünkü kepenk kapatma eylemi öncesinde dün SGK merkezi önüne temsili olarak eczane anahtarlarını bıraktı. SGK’yı protesto eden sloganlar atan eczacılar adına konuşma yapan TEB Başkanı Erdoğan Çolak, her geçen gün sağlığa erişim hakkı ve sağlık hizmeti sunma olanağının ellerinden alındığını öne sürdü ve “Sağlıkta tasarruf adına 7 bin eczanenin kapanmasına ve bu eczanelerde çalışan sağlık emekçilerinin işsiz kalmasına neden olacak uygulamalar aynı zamanda halkın sağlığa erişimini kısıtlayacak” dedi. Çözüm olarak ‘eczanelerin bedelsiz kamulaştırılması’ yerine, oluşan zararı ilaç sanayiinin karşılaması gerektiğini ifade ettiklerini vurgulayan Erdoğan Çolak, SGK’nın önceki gün yaptığı açıklamaya da şöyle tepki gösterdi: “Alınan önlemlerin eczacılara bedelinin yüzde 1.52 olduğu yönündeki açıklama ‘trajikomik’ bir olay. Eczacının kaybının yüzde 1.52 olduğunu ifade ediyorlar. Buna kargalar bile güler. 2004’den beri ilaç fiyatlarındaki düşüşün bedelini eczacılar ödüyor.”

İndirim yüzde 20-25’i bulur

İLAÇ Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) da, Türk Eczacıları Birliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasındaki görüş farklılıklarında tartışılan bazı noktalara ilaç işverenlerinin penceresinden açıklık getirdi. İEİS’nin yazılı açıklamasında “Basında yer alan çeşitli haberlerde, bazı ilaçların fiyatlarında yüzde 80’lere varan düşüşler olacağı belirtilmekte ve buradan hareketle ilaç fiyatlarının yüksek olduğu sonucu çıkartılmaktadır. İlaç fiyatlarında en fazla yüzde 34 düşüş öngörülüyor. Birçok ilacın fiyatı, yasal olarak alabileceği azami değerin zaten altında. Bu yüzden ortalama fiyat düşüşünün yüzde 20-25 civarında olması bekleniyor” denildi. Fiyat düşüşlerinin eczacılar gibi ecza depoları, üretici ve ithalatçı firmaları da etkileyeceği vurgulandı.

120 üreticiden sadece 2’si imza attı

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, “İlaç sanayii işverenleri ile mutabakata vardık. İlaç sanayinin, fiyatların düşmesinden kaynaklanan eczacıların zararlarını telafi etme sözü var. Bunu sadece söz olarak da değil, aynı zamanda yazılı olarak da kendilerinden aldık” dedi. Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak ise “Üreticilerin ‘stok zararını karşılayacağız’ beyanına 2 imza atıldı. Fakat Türkiye’de 120’nin üzerinde ilaç üreticisi var. Hepsinin imza atması gerekiyor. 2005 yılından beri ilaç fiyat düşüşlerine ilaç sanayi duyarsız kalmıştır” ifadelerini kullandı

Eczacıların ilaç sektöründen aldığı pay yüzde 22 azalacak

Türkiye’de 24 bin eczane var.
Bunların yarısı, yani 12 bini, 50 bin TL’nin altında ciro elde ediyor.
Türk Eczacılar Birliği verilerine göre 2008’de 775 eczane kapandı.
Tedbirler yüzünden 7 bin eczanenin kapanacağı belirtiliyor.
24 bin eczacının ilaç sektöründen aldığı pay 3.6 milyar TL.
Tasarruf tedbirleriyle bu pay 815 milyon TL (yüzde 22) küçülecek.
Sosyal Güvenlik Kurumu bu küçülmenin sadece yüzde 1.52 olacağını düşünüyor.
SGK, 2008’de brüt 14 bin TL olan eczane karlılığının brüt 17 bin TL’ye çıktığını iddia ediyor.
Eczacılar, ‘Karlılığın 17 bin TL’ye çıkması için ortalama ciro 85 bin TL olmalı’ diyor.
SGK ise web sitesinde bu miktarda kârlılık için 39 bin TL ciro gerektiğini söylüyor.

AİFD: Stok sorunu için elimizden geleni yapacağız

HÜKÜMET ile yaptıkları görüşmelerin ardından yeni fiyat kararnamesi üzerinde uzlaşma sağladıklarını açıklayan Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Başkan Yardımcısı Engin Güner, “Diyalogla bir çözüm noktasına varılması olumlu” dedi. Varılan uzlaşmayla, Türkiye’de orijinal ve jenerik ürünlerin fiyatlarının, referans ülke fiyatının en fazla yüzde 66’sı kadar olması kararlaştırıldı. Engin Güner, “Eczacıların sıkıntılarını da anlıyoruz. Stok sorununun çözümünde AİFD üyeleri ellerinden geleni yapacak” diye konuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı