Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bir Gineli gerek

BAZI maçlar vardır.. Bir oyuncu çıkar sahneye, alır sazı eline, bitirir işi.. Büyük futbolcu odur, dersiniz..

Bakarsınız, bir maç sonra yok olmuş.. Basındaki övgüler, manşetlere taşınma, yıldızların yüksekliği arasında kaybolmuştur artık. Bir sonraki maçta beklentilerin altında ezilir, gider..

Volkan’ın iki sezon önce böyle bir maçını hatırlıyorum. Yanılmıyorsam Adanaspor karşılaşmasıydı. Harika oynamıştı. Tıpkı dünkü maçın ilk yarısında olduğu gibi..

Saidou yoktu, orta sahada tek başına savaşmak zorundaydı. Çünkü İliç, her ne kadar iyi niyetli oynasa da pres yönünden yetersiz kalıyordu.

Bilal’in etkili bindirmeleri ile oyunu rakip sahaya yıkan Malatyaspor karşısında ateşleyici bir unsur gerekiyordu Galatasaray’a.. O ateşleyici unsur Volkan oldu..

Nefis bir gol attı, Onun dışında orta sahada oyunu iyi yönlendirdi.

* * *

İkinci yarı başladı.. Galatasaray 1-0’ı yeterli görmüş olacak ki, savunmaya daha fazla önem vermeye başladı. Malatyaspor ise oyunu rakip yarı alana yıktı.

Sıra bir başka oyuncuya gelmişti.. Maçı sırtlayacak, 90 dakika sonunda adından söz ettirecek.. Toth Balash’tı bu isim.. Macar futbolcu, öyle bir gol attı ve o kadar kritik hamleler yaptı ki oyunun şekli bir anda değişti.

Gerets’in üst üste oyuncu değişiklikleri ile Galatasaray kısa süreli de olsa bir dinamizm yakaladı. Ama Malatyaspor savunmasının akıllı oyunu Ümit, Necati, Hakan, Hasan, Aydın beşlisini kilitledi.

Gerets Gaziantep, Ankaragücü gibi deplasmanlarda da bu tür oyuncu değişiklikleri ve son dakika golleriyle sonuca gitmişti. Bu kez olmadı.. Belki de bu kadar çok forvet varken Heinz gibi etkili orta yapan bir isim oyuna alınsa daha iyi olabilirdi..

* * *

Cuma Fenerbahçe’yi, cumartesi Beşiktaş’ı, dün de Galatasaray’ı çıplak gözle izleme fırsatı buldum. Ankaragücü-Trabzonspor maçının son yarım saatini ise televizyondan seyrettim. Üç maçta da Yattara kadar etkili, forvetini golle baş başa bırakan bir oyuncu göremedim.

Fenerbahçe’yi Fahri durduruyor, Beşiktaş’ı Mehmet Çakır zorluyor, Galatasaray’a karşı Malatyaspor’u Toth sürüklüyorsa ne diyelim, gelecek sezon Yattara’yı alan kazanır.. Satmazsa kazanan Trabzon olur..
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI