"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Bir fütüristin öngörüleri

Dr. Michio Kaku, ABD’li bir kuramsal fizikçi, yazar ve fütürist. Matematik, fizik ve sicim teorisine dair teorilerinin yanı sıra zamanda yolculuk ve UFO’lara dair düşünceleriyle de tanınıyor. Geleceğe dair tahminleri absürt gibi görünse de unutmamalı ki bizden evvelki kuşaklara da bugün epey uzak geliyordu...

- 10 yıl içinde bilgisayar çipleri bir kuruşa satılacak. Çipler hemen her yerde olacak; gözlüklerimizin, vücudumuzun, hatta göz lenslerimizin içinde... Gözümüzü kırpıp internete bağlanabileceğiz. Bu çipler fazlasıyla talep görecek. Bunları ne kadar çok insanın satın almak isteyeceğini düşünün... Finallere çalışan öğrenciler gözlerini kırpıp cevapları görebilecek, oyuncular repliklerini unutmayacak ve siyasetçiler konuşma yaparken prompter’a ihtiyaç duymayacak. Bu lenslerle birine baktığımızda onun isminin yanında özgeçmişini görebileceğiz. Biri bizimle Almanca ya da Hintçe konuştuğunda kendi dilimizdeki karşılığı altyazı olarak gözümüzün önünden geçecek.
- 20 yıl içinde zihin yoluyla iletişim kurabileceğiz, eşyaları hareket ettirebileceğiz. Halihazırda beyin taramasını okuyabiliyoruz. Yalan söyleyip söylemediğinizi görebiliyoruz. Çünkü yalan söylediğimizde beynimiz Noel ağacı gibi ışıklar saçıyor.
- Mükemmel fiziğe sahip olabilecek, genetik hastalıkları tedavi edebilecek ve çok daha uzun yaşayabileceğiz.
- Gelecekte nesli tükenmiş hayvanlar yeniden hayatımıza girecek. Binlerce yıl önce yok olmuş hayvanların bulunduğu hayvanat bahçeleri olacak.
- Uçan arabalarda seyahat edeceğiz.
- Kapitalizmin kusursuz haline kavuşacağız. Tüketiciler bir ürün ya da servisle ilgili bilinmesi gereken tüm detaylara hakim, alternatiflerinden haberdar olacak. Her şeyin kaça mal olduğunu bileceğiz.
- Ticari sermayeden entelektüel sermayeye geçiş yapacağız. Batı mesela, kömür, çelik, bakır ve teneke gibi mallardan yazılım, yüksek teknoloji, Hollywood filmleri, şarkılar ve rock’n roll gibi entelektüel sermayeye geçiş yaptı. Bunların hepsi zihnin ürünleri. Geleceğin zengin ulusları dokunulabilir mallardan çok zihni heyecanlandıran mallara geçiş yapanlar olacak. Bugün artık buzdolaplarımızda Tokyo’dan taze yiyecekler var. Çünkü yiyecek fiyatları her geçen yıl düşüyor. Tüm yumurtalarını gıda sepetine koyan uluslar sepetin patladığını görecekler. Çin gibi diğer uluslar bunun farkında.
- Teknolojinin itici gücü çocuklar. Ülkelerin çocukların eğitimine yatırım yapması gerek. Sorun dijital bölünme değil, iş ve refah yaratımı. Madenci yerine yazılım geliştiriciler iş bulacak.
Tony Blair her zaman İngiltere’nin kömür sanayisinden daha çok rock’n roll’dan para kazandığını söylemiştir. İnsan beyni seri üretilemez; bu nedenle uluslar eğitime yatırım yapmalı. Çünkü teknolojik ve eğlence endüstrisine hizmet eden çalışanlara yatırım yapan uluslar akıllı olanlar.

Mağara adamı teorisi

Dr. Michio Kaku sosyal medyanın büyük savunucularından. Arabianbusiness.com’a nedenini anlatıyor:
“Sosyal medya dünyayı değiştirdi. Bir profesör olarak bir sınıfta 30 öğrenciye konuşuyorum. Anlattıklarım neden sadece sesimi duyanlarla sınırlı kalsın? Neden bu bilgi dünyanın dört bir yanındaki insanlara, üniversitede fizik dersi almayanlara, hatta üniversiteye gitmeyenlere bile ulaşmasın? Tam da bu nedenle sosyal medyanın etkisi büyük, bizi birbirimize bağlıyor ve bir araya getiriyor. Değişmekte olan bir evrende, dinamik bir toplumda yaşıyoruz. Ve gözümüzün önünde olan değişimlerin herkesin farkında olmasını istiyoruz.
Sosyal medyanın özünü anlamak istiyor ve gelecekte iletişimin neye benzeyeceğini merak ediyorsanız, etrafımızı saracak muhteşem cihazları unutun. Kamp ateşini düşünün. Çünkü insanın varoluşunun yüzde 99.9’unda beyin kamp ateşine göre düzenlenmiştir. Hollywood filmleri neden bu kadar harika? Çünkü hikaye anlatıyorlar. Eğer bir film hikaye anlatmıyorsa ilginizi çekmez. Bizim kamp ateşinin önünde yaptığımız da buydu; hikayeler anlattık, vakit öldürdük ve şakalaştık. Bunu bir milyarla çarparsanız geleceğin dünyasını elde edersiniz. Tek fark, kamp ateşinin etrafındakilerin etkileşebildiğiniz film yıldızları, e-posta yollayabildiğiniz siyasetçiler olması.

X